Lékárna nabídne měření tepové frekvence v rámci Světového týdne kontroly srdečního rytmu…

Pardubice – Poznejte svou obvyklou klidovou srdeční frekvenci a naučte se jednoduše si změřit tep bez přístroje v pohodlí domova. Instruktáž i řadu dalších důležitých informací nabídnou ve dnech 3. až 7. června lékárnice Pardubické nemocnice v rámci akce zaměřené na prevenci fibrilace síní.

Máte pravidelný srdeční rytmus?

Fibrilace síní je celosvětově nejčastější srdeční arytmie, postihuje zhruba čtyři z každého sta lidí ve věku nad 65 let. V některých případech člověk vůbec nemusí pocítit, že srdce bije jiným tempem.

Přesto může arytmie nebezpečně ovlivnit jeho život. Dochází k zrychlení a nepravidelnosti srdečního rytmu mnohdy bez zjevného důvodu. Lidé často pociťují nízkou výkonnost při běžné tělesné zátěži, rychle se unaví a zadýchají. 

Proč je nutné řešit fibrilaci síní? 

S fibrilací je spojena celá řada komplikací a rizik, například vyšší výskyt mozkových příhod nebo srdečních selhání. Podle údajů Asociace pro fibrilaci síní (AFA) každých 15 vteřin postihne mozková příhoda související právě s touto arytmií jednoho člověka na světě.

Pokud lze zjistit příčinu fibrilace, mezi nejčastější patří vysoký tlak, onemocnění srdečních chlopní, hyperaktivní štítná žláza, plicní nemoci nebo nadměrná konzumace alkoholu. Velmi často se jedná o kumulaci více faktorů, z části může být fibrilace síní způsobena rovněž dědičností.

Vzhledem k řadě rizik spojených s arytmií je užitečné znát svou obvyklou klidovou srdeční frekvenci. Významnější změna může znamenat poruchu srdečního rytmu a může být signálem pro odborné vyšetření u lékaře.

Kdy mohu přijít?

Přijďte ve dnech 3. až 7.  června mezi 8.00 a 16.00 hodinou do lékárny Pardubické nemocnice.

Bezplatně Vás naučíme, jak si správně měřit tep, pomůžeme Vám s prvním měřením a zkontrolujeme pravidelnost pomocí prstového EKG přístroje.

Zdroj: Nemocnice Pardubického kraje, a.s.
Foto: ilustrační redakce

  •  
  •