Legendární dostih slaví kulatiny, zveme vás na výstavu mapující historii Velké pardubické…

Pardubice – Od prvního srpnového pátku do poloviny října bude výstavní prostor Mázhaus patřit věhlasnému dostihu Velká pardubická. Na její podobě spolupracovala radnice a Východočeské muzeum v Pardubicích. Dokumentační fotografie a řada dalších exponátů z muzejních i soukromých sbírek nás provedou dlouhým obdobím tohoto slavného dostihu.

„Ačkoli nás nepříliš rozlehlý sál poněkud limituje, díky nádherným dokumentačním, ale i žánrovým fotografiím nastíníme historii světově proslulé steeplechase. Nebudou chybět ani trojrozměrné exponáty nejen ze sbírek Východočeského muzea v Pardubicích, ale také například Národního památkového ústavu, Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě nebo soukromých majitelů. Některé z těchto předmětů nebyly dosud veřejnosti prezentovány, jiné jsou vystavovány jen sporadicky. Těšit se můžete na takové skvosty, jako jsou osobní předměty vynikajícího armádního jezdce kpt. Rudolfa Poplera nebo Laty Brandisové, jediné ženy, která kdy Velkou pardubickou vyhrála,“ láká na výstavu kurátorka výstavy Renáta Tetřevová.

Velká pardubická je evropským dostihovým fenoménem, který se koná každý rok druhou říjnovou neděli na pardubickém závodišti se řadí mezi nejnáročnější dostihy v Evropě. „Pardubická steeplechase je sportovní událostí s nejdelší sportovní tradicí v Česku – československá fotbalová liga se začala hrát až dlouhých 50 let poté, co na našem závodišti už závodili nejlepší koně Evropy! Jsme na dostihovou tradici patřičně hrdí a letos, kdy jsou Pardubice Evropským městem koní, je třeba význam koní a dostihů v našem městě patřičně připomenout,“ uvedl primátor města Pardubic Martin Charvát.

„Velká pardubická je opravdu fenomén. Proto jsme přivítali, že se v roce jubilejního ročníku věhlasného dostihu uskuteční výstava mapující jeho historii. Bylo pro nás automatické zapojit se do realizace výstavy a nejen tak připomenout minulost, ale také pozvat do budoucnosti – konkrétně na druhou říjnovou neděli, kdy se poběží 130. ročník legendární Velké pardubické,“ doplnil ředitel Dostihového spolku a.s. Jaroslav Müller.

Cval staletími – Legenda jménem Velká pardubická

7. 8. do 14. 10. 2020, výstavní prostor Mázhauz na Pernštýnském náměstí, vstup zdarma

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic

  •  
  •