Ledové plochy stále lákají, počasí je ale proti

Pardubice – Chuť bruslit nepolevuje, mrazivé počasí ale bohužel ano. To se odráží na síle ledu a strážníci přijímají oznámení, kdy se kolemjdoucí strachují o ty, kteří se vydávají na zamrzlou vodní hladinu.

Včera hlídka vyjížděla na slepé rameno do Rosic nad Labem, kde se na jedné straně zvesela bruslilo a o kousek dál dělala další parta průzkum ledu, zda je dost silný, aby si kluci mohli zahrát hokej. Led sice vypadal pevně, ale rozhodně nesplňoval tloušťku potřebnou pro hromadné bruslení. Strážníci na místě všechny přítomné poučili a poukázali na teploty, které se v tomto týdnu pohybují v plusových hodnotách. To stav ledu mění ze dne na den, proto nedoporučujeme bruslení na zamrzlých řekách či rybnících. 

Udávaná ideální tloušťka pro bruslení na zamrzlých vodních plochách je 18 cm. Abychom se k této síle ledu dopracovali, musí několik dní v kuse vytrvale mrznout, což se teď neděje. Zamrzlým vodním plochám se také obloukem vyhněte, pokud jsou na nich viditelné praskliny a opatrně i v místech přítoků a odtoků, kde je led vždy křehčí. Zkrátka, zdraví máme jenom jedno, a pokud si nejste jisti bezpečnou tloušťkou ledu, tak zamiřte na udržovaná veřejná kluziště nebo si vyberte jinou zábavu.  

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a ilustrační foto: Městská policie Pardubice