Labuť nepřimrzne. Telefonáty na jejich záchranu jsou zbytečné

Pardubice – A je to tu zas. Strážníci opět přijímají oznámení na údajně přimrzlé labutě k ledové vodní hladině. Bez ostychu můžeme v tomto případě použít i legendární filmovou hlášku, která celou problematiku celkem jasně vysvětluje: „Jednou provždy, nepřimrzají."

Labuť velká je náš největší vrubozobý vodní pták. V zimním období se páry i s mláďaty stahují k tekoucím vodám z důvodu přístupu k potravě. Pokud se v blízkosti nachází zamrzlá ledová plocha, nepohrdnou malým odpočinkem na ní. Zdravá labuť nepřimrzne a za necelých 30 let odchytů se s tím strážníci ani nesetkali. Příroda to dobře zařídila a labutě si poradí i v mrazech.

Pokud byste jim přeci jen chtěli dopřát, můžete labutím nabídnout něco k snědku, co jim dodá energii. Pečivo sice představuje snadný zdroj energie, ale není příliš vhodné. Ideální jsou obiloviny, ve slupce vařené brambory, odřezky nebo slupky ze zeleniny nebo speciální granule pro vodní vrubozobé ptáky. Důležité je také dodržovat pravidlo, že pokud se už v místě vyskytuje větší množství krmiva, tak další nepřihazujte. Škodí to ptactvu i vodě. 

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice