Kulturní park Pardubice uvádí: Ten nekonečný den si nekonečně užijeme…

Pardubice – Návštěvníky Kulturního parku Pardubice čeká „nekonečná noc“. Už ve čtvrtek 8. srpna totiž park nabídne atraktivní program plný poezie a umění zakončený vystoupením legendární kapely The Plastic People of the Universe.

Název večeru dala sbírka básní Olgy Ningerové Šimonové s názvem Nekonečno. Právě křest této knihy program večera zahájí, a to už v 19:00 hod. Knihu plnou poezie svými „čarokrajnými“ fotografiemi doplnil pardubický fotograf a držitel několika ocenění Tomáš Kubelka. Součástí křtu bude také autorské čtení básní, k Olze Ningerové Šimonové se připojí i Jana Tichá. “Jana je skvělou herečkou divadla Exil, proto věřím, že ochutnávka z mého Nekonečna s ní bude ještě chutnější. A pokud vše klapne, kmotr bude milým překvapením nejen pro diváky, ale i pro mne. Překvapení má překvapit, tak jen trošku napovím, že křest, doufám, bude Na stojáka,” naznačila autorka.

Na křest knihy Nekonečno naváže vzpomínka události třicet let staré, které se úzce pojí s prostorem před Východočeským divadlem. Tedy před místem, kde se dnes odehrává program Kulturního parku Pardubice. Řeč o 30. výročí sametové revoluce. Události roku 1989 připomene výstava fotografií Štěpána Bartoše, který svým objektivem zachytil revoluční dobu v Pardubicích. Vystaveny budou také fotografie z následujícího roku, tedy roku 1990, kdy Pardubice navštívil prezident Václav Havel. Vernisáž výstavy „30 let sametu“ začíná v 19:45 hod.

Nekonečná noc tím ale zdaleka nekončí. Naopak začíná. Od 20:00 hod. vystoupí legendární kapela The Plastic People of the Universe – kapela, která je symbolem demokracie a svobody. The Plastic People of the Universe vznikli v roce 1968, kapela se brzy stala jednou z nejoriginálnějších nejen na české rockové scéně. Skupina se nedala přimět k ústupkům a kompromisům tehdejším režimem, a to ji připravilo o profesionální licenci a přineslo konflikty s úřady. Systematická perzekuce vyvrcholila v roce 1976 uvězněním několika členů kapely. Skupina opozičních intelektuálů v čele s Václavem Havlem zorganizovala kampaň na jejich podporu a propuštění, která vyvrcholila v lednu 1977 Chartou 77.

Vstup do Kulturního parku Pardubice na „nekonečnou noc“ je zdarma.

Zdroj a foto: Kulturní park Pardubice

  •  
  •