Kultura v kraji částečně ožívá…

KRAJ – Od poloviny března musel také Pardubický kraj uzavřít své kulturní instituce – čtyři muzea, Východočeskou galerii a Krajskou knihovnu. V pondělí 11. května se jejich provoz opět uvolní.

„Krajská knihovna už znovu půjčuje knihy a na řadu přicházejí muzea a galerie. Přestože pondělky bývají pro tyto kulturní instituce zavíracím dnem, rozhodli jsme se po té dlouhé pauze otevřít tentokrát výjimečně už v pondělí 11. května, samozřejmě za dodržení patřičných hygienických opatření," říká Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za kulturu a investice.

Ten požádal ředitele krajem zřizovaných kulturních institucí, aby v mezidobí rozšířili ve větší míře kulturní aktivity na webu a na sociálních sítích. „Některé digitální formy se osvědčily a je možné, že si je naše muzea i galerie ponechají i v běžných časech, ale teď už jsme všichni rádi, že se budeme moci potkávat s naší historií i kulturou naživo. Je jasné, že to je oblast, která není bezpodmínečně nutná k přežití v krizi, ale k dobrému životu kulturu určitě potřebujeme. Už britský premiér Winston Churchill během války oponoval návrhům škrtat výdaje na kulturu slovy: A za co bychom pak bojovali? Pojďte se proto podívat na aktuální nabídku od 11. května s předběžným výhledem na další akce v létě," zve Roman Línek.

Muzea a galerie otevřou své stálé expozice i nové výstavy. Na Zámku Pardubice jsou k vidění historické Parforsní hony na fotografiích v parkánu a výstava Starý psi ve Východočeské galerii. V Chrudimi se můžete do muzea přijít podívat na krasohledy a život pod zemí mezi kořeny. V pořadí již čtvrtá sezónní výstava v expozici Muzea českého karosářství ve Vysokém Mýtě tentokrát představí výběr automobilů na podvozcích Tatra karosovaných řadou českých firem. V Litomyšli zve kraj na interaktivní výstavu historických počítačů Retrogaming.

Významné akce zařazené do prestižního dokumentu TVÁŘ KRAJE se z velké části letos ruší, protože se se na nich pravidelně scházejí stovky až tisíce lidí na jednom místě. „Zatím se spolu s organizátory snažíme zachránit alespoň redukovanou podobu některých událostí. Pokud to podmínky dovolí, rádi bychom příznivcům kultury nabídli alespoň následující výběr. O ostatních akcích se rozhodne až podle aktuální situace," uvádí Roman Línek.

Co tedy pravděpodobně uvidíte:

– komorní podobu národního festivalu SMETANOVA LITOMYŠL se závěrečným koncertem na podzim
– přizpůsobený program LOUTKÁŘSKÉ CHRUDIMI
– závěrečný koncert HUDEBNÍHO LÉTA V KOSTELE SV. BARTOLOMĚJE V HEŘMANOVĚ MĚSTCI
– festival PARDUBICKÉ HUDEBNÍ JARO přeloží část jarních koncertů na podzim

V plánovaném rozsahu se uskuteční VÝTVARNÉ HLINECKO v Městském muzeu a galerii v Hlinsku, které nás letos zavede do Itálie.

Zároveň se v kraji v květnu a červnu otvírají i různá další městská a soukromá muzea, například v Jevíčku, Poličce, Holicích, Moravské Třebové, v Žamberku, v Trhové Kamenici, v Rosicích nad Labem, nebo Keltský archeopark v Nasavrkách.

Nabídka krajem zřizovaných muzeí a galerie na následující měsíce:

Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek Pardubice

Parkán zámku: PARFORSNÍ HONY V PARDUBICÍCH – venkovní výstava

Zámecký palác (částečně v rekonstrukci): PARDUBICE – PŘÍBĚH MĚSTA – expozice historie, PROTI PROUDU ČASU – expozice archeologie, OD HRADU K ZÁMKU: PROMĚNY PERNŠTENJNSKÉ REZIDENCE – venkovní prohlídka, S.K.L.E.M., nová stálá expozice výtvarného skla od 24. června

Parforsní hony na fotografiích v parkánu Zámku Pardubice

Východočeská galerie v Pardubicích

Dům U Jonáše:

FENOMÉN KUŇKA, Kunětická hora ze sbírek VČG
RODNÁ HROUDA, současné pojetí Kunětické hory
PIETNÍ ÚZEMÍ LEŽÁKY, architektonický cyklus
DOMOV MŮJ – SVĚDECTVÍ PORTRÉTU, fotografie lidických a ležáckých pamětníků od Martina Homoly

V Domě U Jonáše v Pardubicích najdete mnoho pohledů na Kunětickou horu

Zámek:

STARÝ PSI, Alva Hajn, František Kyncl, Jiří Lacina, Bedřich Novotný a Josef Procházka – pětice autorů spojená s Pardubicemi

REFLEXE KRAJINY A PŘÍRODY – krajinomalba ze sbírek Východočeské galerie v Pardubicích

Regionální muzeum v Chrudimi

KOŘENY/ROOTS aneb život pod zemí, Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení KRASOHLEDY, ze sbírek Silvie Vackové a výrobců ČR

PSÍ DUŠE LÉČÍ – o canisterapii a jejím vývoji v Čechách

MOZAIKA Z DĚJIN REGIONU, stálá expozice

PLAKÁTY ALFONSE MUCHY, stálá expozice

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Muzeum českého karosářství:

AUTOMOBILY TATRA A ČESKOSLOVENŠTÍ KAROSÁŘI
výběr automobilů na podvozcích Tatra karosovaných řadou českých firem

HISTORIE FIRMY SODOMKA, stálá expozice
VÝROBA KAROSÉRIÍ, stálá expozice

Aero 50 Dynamic ve Vysokomýtském muzeu

Barokní areál Vraclav:

BAROKNÍ STAVITELSTVÍ, nahlédnutí do základních stavebních postupů, které se staly kostrou pro celé „divadlo barokního světa"

Budova muzea:

KABINET MILITARIA, stálá expozice
HISTORIE FIRMY STRATÍLEK, stálá expozice
HISTORICKÉ VLÁČKY, výstava od 5. června

Regionální muzeum v Litomyšli

Hlavní budova:

LITOMYŠL – MĚSTO KULTURY A VZDĚLANOSTI, stálá expozice

RETROGAMING, interaktivní výstava o historických počítačích a počítačových hrách

CIRKUS V LITOMYŠLI, největší výstava o fenoménu cirkusu v českých dějinách

Rodný byt Bedřicha Smetany: Expozice o Bedřichu Smetanovi

Portmoneum – Museum Josefa Váchala: otevřeno od 12. června s novou expozicí a výstavou Krvavý román

Retrogaming zve do Litomyšle

Zdroj a foto: Pardubický kraj