Krajský rozpočet pro příští rok bude navržen s deficitem přes 100 milionů…

Pardubice – Pandemie koronaviru má citelný dopad na rozpočty krajů, měst a obcí. Krajský rozpočet na rok 2020 je v tuto chvíli podle aktualizované predikce Ministerstva financí v propadu o přibližně 850 milionů korun. Stávající krajská samospráva před krajskými volbami připraví návrh rozpočtu na příští rok. Ten bude navržen s deficitem přesahujícím 100 milionů korun.

„Podle aktuální predikce Ministerstva financí ani v příštím roce nedosáhne daňové inkaso hodnot loňského roku. V tuto chvíli bychom se měli na rok 2021 pohybovat na částce čtyř miliard korun, zatímco v loňském roce jsme pracovali s částkou 4,3 miliardy korun. Na tu bychom se mohli dostat až v roce 2022. Je tedy jasné, že rok 2021 bude pro krajskou samosprávu velmi složitý pro financování rozjetých projektů, ale i těch, které spolufinancujeme z fondů Evropské unie,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Stávající krajská samospráva tak, jak bylo zvykem i v předchozích obdobích, připraví návrh rozpočtu na rok 2021, avšak definitivní slovo bude mít samospráva nová, a to pravděpodobně na prosincovém jednání zastupitelstva. Návrh budeme připravovat z aktuálně známých informací, což znamená, že se pohybujeme v deficitu krajského rozpočtu, který přesahuje 100 milionů korun, a to i přes drastické snížení účelového příspěvku pro Správu a údržbu silnic Pardubického kraje. Ta v letošním roce obdržela z krajského rozpočtu na opravy silnic 554 milionů korun. Na příští rok navrhujeme částku 40 milionů korun,“ sdělil hejtman Martin Netolický, který má v krajské radě na starosti finance a rozpočet.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •