Krajskou galerii v mlýnech budou charakterizovat i zbytky původních technologií…

Pardubice – Přestože je přestavba hlavní budovy Automatických mlýnů v Pardubicích v plném proudu, Východočeská galerie už spolu s Pardubickým krajem připravuje úpravu výstavních prostor. Jejich součástí bude i sedm původních zařízení mlýna. Ta je potřeba nyní očistit, zakonzervovat a rozmístit do interiérů. Dodavatel vzejde z výběrového řízení.

„Dohodli jsme se s architektem Petrem Všetečkou, že určité pozůstatky funkčních mlýnských technologií v interiérech budoucí galerie zůstanou. Některé z nich jsou výtvarně velmi zajímavé a třeba spirálovitý shoz na mouku bude dominantou budoucí kavárny. Ale i taková transmise zavěšená pod stropem vstupní haly dá návštěvníkovi pocítit, že exponátem nejsou jen vystavená díla, ale také budova samotná se svou architekturou a svým původním technickým určením," říká náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek.

Většina mlýnských exponátů budou v nefunkčním stavu rozmístěna podle architektonického projektu Petra Všetečky. U některých bude potřeba doplnit chybějící části, zakonzervovat povrchy a zabezpečit je proti úrazu návštěvníků. Jedná se například o sprinklerové poplachové zvony s příslušenstvím a čerpadlo pro sprinklerový protipožární systém. Mimochodem s tímto zařízením experimentoval už Leonardo da Vinci v 15. století a systém se používá dodnes.

Dále v galerii návštěvníci uvidí dva shozy na mouku, jeden laminátový a druhý dřevěný. Zakonzervovaný bude i motor transmise včetně kabeláže, ocelové podstavy a reostatu.„Dva exponáty budou částečně funkční. Vysévací stroj získá v interiéru novou pozici a pod odborným dohledem ho bude možné ručně rozpohybovat. Na něm se ve mlýně prosévala a třídila mouka. Trychtýř s transportním potrubím na zrno bude mít nově přidanou funkci svítidla," prozrazuje zajímavé detaily architekt Petr Všetečka.

puvodni transmise
« z 9 »

Zdroj a foto: Pardubický kraj