Kraj žádá o dotaci na úpravu ubytování pro uprchlíky

Pardubice – Dvě dosud neobývané budovy na Střední průmyslové škole stavební Pardubice využívá Pardubický kraj jako nouzové ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Kraj by chtěl na zlepšení ubytování využít dotačního titulu Ministerstva pro místní rozvoj s názvem Ukrajina – rozšíření ubytovacích kapacit. V těchto dnech podal žádost o dotaci.

V areálu Střední průmyslové školy stavební Pardubice jsou dvě budovy, které v uplynulých týdnech a dnech začaly sloužit jako nouzové ubytování pro běžence z Ukrajiny. „Budovy ale nejsou v dobrém stavu. Je to opravdu nouzové ubytování v pravém slova smyslu. V pořádku nejsou například okna nebo podlahy," uvedl krajský radní Ladislav Valtr zodpovědný za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.

V budovách bydlí několik desítek uprchlíků. „Ta situace pro nás není úplně jednoduchá. U budov jsme museli zřídit mobilní plot, neboť jsou v areálu školy," říká ředitelka Střední průmyslové školy stavební Pardubice Renata Petružálková.

Po výměně oken a podlah sice dojde k výraznému zlepšení technických vlastností objektu, v budoucnu ale bude třeba zabývat se také špatným stavem stoupaček a rozvodů. Na jedné z budov je také špatná střecha. Tyto úpravy bude nezbytné v budoucnu provést, ale pravděpodobně jako další etapu rekonstrukce objektů, a ne jako součást uvedeného dotačního titulu, jelikož by takový rozsah stavebních prací byl z hlediska časového harmonogramu výzvy nerealizovatelný.

Pardubický kraj by pro rekonstrukci budov chtěl využít vypsané výzvy s názvem Ukrajina – rozšíření ubytovacích kapacit. „Žádosti o dotace přijímá ministerstvo do konce května a rozdělovat se bude 1,35 miliardy korun. Výdaje připravovaného projektu pravděpodobně dosáhnou téměř 6 milionů korun, přičemž výše dotace by mohla být 3,6 milionu korun. Budova, která nyní slouží jako ubytování pro uprchlíky, může po uklidnění situace sloužit studentům střední školy nebo nedaleké vysoké školy," uvedl Valtr s tím, že kraj nyní čeká na rozhodnutí ministerstva a schvalování dotace proběhne také v rámci Pardubického kraje.

V budovách školy je v současné době ubytováno několik desítek lidí. „Nejde o velké budovy, mají kapacitu něco málo přes padesát lůžek. Budoucí využití budov se jistě najde. Investice je zde ale nutná," dodala Petružálková.

Právě s opravami by mohla pomoci dotace. „Děkuji paní ředitelce za neuvěřitelné nasazení v posledních týdnech. Věřím, že dotaci získáme a zlepšíme prostředí pro uprchlíky a potencionálně pro studenty v budoucnu," řekl Valtr.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj