Kraj vypsal tendr na opravu Wonkova mostu, začít má v únoru

Pardubice – Před několika dny byl ve věstníku veřejných zakázek zveřejněn tendr na opravu mostu Pavla Wonky v Pardubicích. Oprava by měla začít v polovině února roku 2023 a trvat má až do začátku prosince. Předpokládaná cena činí necelých 138 milionů korun bez DPH.

Oznámení o zahájení zadávacího řízení uveřejnila Správa a údržba silnic, která je příspěvkovou organizací Pardubického kraje. Výběrové řízení je zadáváno v režimu užšího nadlimitního řízení a bylo zahájeno 30. září letošního roku. „Předpokládaná hodnota veřejné zakázky byla stanovena na základě projektové dokumentace pro provedení stavby a činí 137 994 287 korun bez DPH. Lhůta pro podání žádosti o účast je aktuálně stanovena do 9. listopadu letošního roku," uvedl krajský radní zodpovědný za dopravu Michal Kortyš. Do 13. října byly doručeny čtyři dotazy ohledně způsobu prokázání technické kvalifikace. „Předpoklad odeslání výzvy k podání cenové nabídky, což je druhé kolo zadávacího řízení, je začátek prosince 2022," řekl Kortyš s tím, že nabídky by se potom měly otevírat 10. ledna příštího roku.

Stavba by potom měla být zahájena v první polovině února roku 2023 a dokončena do 10. prosince téhož roku. Oprava tedy potrvá necelých deset měsíců. Most by po dobu oprav neměl být úplně uzavřen. „Doprava bude vedena zúžením jedním pruhem v každém směru. Postup opravy jsme koordinovali s Magistrátem města Pardubice, který má v plánu opravu mostu Kapitána Bartoše. Je jasné, že pro dopravu v krajském městě by uzavření nebo omezení provozů na obou těchto mostech zároveň, bylo velice problematické," sdělil Kortyš. Most kapitána Bartoše v současné době prochází nezbytnými opravami. „Až skončí, tak během listopadu proběhnou dynamické mostní zkoušky. Až poté se bude řešit další postup. Opravy obou mostů se tedy křížit nebudou," uvedl radní pro dopravu města Pardubice Petr Kvaš.

Důvodem oprav Wonkova mostu je koroze některých nosných lan mostu. Plavební výška zůstane ponechána beze změn, která je v současnosti 4,32 – 5,38 metru. Most Pavla Wonky byl postaven v padesátých letech minulého století. V roce 1955 byly zahájeny zemní práce, samotná stavba potom začala v roce 1956. V roce 1960 byl most slavnostně otevřen a jmenoval se most Československo sovětského přátelství. Současný název nese od roku 1990. Zajímavý je mimo jiné tím, že jde o první monolitický most z předpjatého betonu v zemi. Most ve své historii prošel několika opravami. Ta poslední, jejíž cena dosáhla 220 milionů korun, byla dokončena v roce 2006.

Autor: Michele Vojáček
Zdroj a foto: Pardubický kraj