Kraj vyhodnotil vědomostní cestovatelskou hru 30xparkem…

Pardubice – Pardubický kraj spolu s Klubem českých turistů na letošní turistickou sezónu vytvořil potřebnou infrastrukturu pro vědomostní hru spojenou s turistickými cíli v kraji. Hra je určena lidem s chytrými telefony a měla tedy ambici zaujmout zejména mladší generaci, ale zapojila se do ní i řada aktivních seniorů.

„Název 30xparkem je vlastně zkratkou 30x Pardubickým krajem. Letošní ročník hry navazoval ještě na 30. výročí sametové revoluce, na putovní výstavu a také deskovou hru, kterou jsme k tomu vydali v loňském roce. Ovšem do budoucna se otázky budou každý rok měnit,“ sdělil 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Iniciátorem nové hry byl radní pro cestovní ruch René Živný. „Základem byla naše dohoda s Klubem českých turistů. Jednotlivá stanoviště jsme rozmístili rovnoměrně po kraji na turistických trasách a zájemci je mohli nalézt v podobě QR kódů na turistických rozcestnících. Cílem bylo vytáhnout lidi ven, dostat je do míst, kam musí alespoň poslední část cesty dojít pěšky nebo dojet na kole, a aby se při tom prostřednictvím otázek dozvěděli něco o historii místa a jeho okolí,“ řekl Živný.

Autory hry byli fotograf Štěpán Bartoš a programátorka Anna Vavrečková. Systém hry podle ohlasů účastníků pro příští rok přizpůsobí. „Do letošního zkráceného ročníku se registrovaly přibližně dvě stovky lidí. Do 25. září nakonec splnilo podmínky soutěže 10 z nich, ze kterých losujeme vítěze. V příštím ročníku zůstanou zhruba stejná stanoviště, která bude možné navštěvovat zřejmě v libovolném pořadí, a samozřejmě budou zcela nové otázky. Prodlouží se také hrací doba, která bude od 1. listopadu do konce října příštího roku,“uvedl vedoucí odboru kultury a sportu a cestovního ruchu Milan Novák.

Vítěze vylosoval autor nejzajímavějšího komentáře ke hře, 16letý student Tobiáš Mazura z Náchoda. Šťastným výhercem se stala Kristýna Bednářová z Pardubic, která získala poukázku na 20 tisíc korun na kolo Merida. Protože byla v práci, na losování ji zastupoval zmocněnec. Další dva vylosovaní výherci získali poukázku na sportovní vybavení od Intersportu za 2 tisíce korun a všichni finalisté pak dárkovou tašku.

Kraj vyhodnotil vědomostní cestovatelskou hru 30xparkem
« 1 z 4 »

Zájemci o vstup do hry se museli přihlásit online na stránce: https://30xparkem.cz . Poté se jim otevřel přístup do herního profilu, kde byla uvedena startovací pozice, na níž je umístěna tabulka s QR kódem. Po jejím oskenování se v telefonu zobrazila soutěžní otázka a také informace o zajímavém turistickém cíli v okolí. Po správné odpovědi se zobrazilo další soutěžní stanoviště aktivním odkazem na turistickou mapu. Za špatné odpovědi se přičítaly trestné body. Nultý ročník měl  uřčenou posloupnost, kterou bylo potřeba dodržet. Uzávěrka hry byla 25. září.

Letošní podmínky nebyly pro pořádání akcí tohoto typu tolik příhodné, avšak vy a další organizátoři jste i přes ta všechna úskalí dokázali toto všechno zprovoznit a umožnit veřejnosti se tohoto úžasného podniku v takových rozměrech zúčastnit. Za mě obrovská gratulace,“ napsal student Tobiáš Mazura úvodem svého obsáhlého vyprávění o svých zážitcích z cestovatelské hry. Za něj dostal zvláštní cenu radního René Živného.

Z jeho dopisu jen malý úryvek: „První zastavení bylo milé připomenutí rané dětství, kdy jsme se tu s tetou procházeli po zámeckém parku. Hned druhé místo bylo pro mě překvapením – dosud jsem Baroch neznal a přitom se jedná o tak výjimečnou oblast plnou unikátů z říše fauny i flóry. Třetí místo jsem také neznal, krásně jsem si to tu užil při podnikání menšího okruhu i na Černý Nadýmač a stezku kolem Sopřečského kanálu. Čtvrté místo mě trochu vypeklo s cestou, na které to bylo samé bahno, spadlý strom, větvě atp. Jinak kladrubský hřebčín znám poměrně důvěrně, dokud nezačali revitalizovat les či snad spíše lesopark V Mošnicích, byl to jeden z mých nejoblíbenějších cílů na kole. Poté jsme znova zajeli na Obří postele a pár dní pokračovali dál, k Bezedné jámě v Horních Raškovicích. Naprosto úžasné! Dosud jsme sem nezavítali a o to krásnější bylo poznání tohoto půvabného zákoutí Železných hor. Jistě tam ještě někdy zajedu. Pokračovali jsme do Lovětínské rokle u Třemošnice, na což jsme si bohužel nenechali dostatek času, ale v zimě sem určitě ještě jednou zavítáme, protože ty zdejší poklady – a na tak malé ploše – to jsem dosud nezažil! Od přírodních klenotů po zázraky techniky – to vše pod romantickou rozhlednou Miladou v zřícenině hradu Lichnice. Hrad Oheb nad Sečí jsme navštívili za doprovodu spousty výhledů na přehradu i daleko dál ;-). Zkrátka na kratší okruh taky místo jako dělané! O delší dobu později jsme vyrazili k 9. cíli – Veselému kopci na samé hranici kraje, kde jsme si to také krásně užili. Odsud jsme pokračovali k Pernému rybníku, jen je škoda, že nám již nezbyl čas na projití rekreačními lesy Podhůry. Další metou bylo rozcestí Na Hradcích u Velin, ke kterému jsem došel dobrodružnou stezkou rytíře Velingera. Zbyly mi jen pěkné vzpomínky. Po zase nějaké době jsme dojeli do Vraclavi, kde jsem dřív nebyl, a je pravda, že bych o hodně přišel, kdybych toto ohromující místo nenavštívil – od památníku jsme sešli k baroknímu areálu, který je jednou z nejpůsobivějších sakrálních památek, jaké jsem dosud měl možnost poznat. I léčivého pramene jsem chutnal :). Vraclav prostě stojí za to!…“

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •