Kraj ukončuje smlouvu s dodavatelem zařízení pro pernštejnskou expozici…

Pardubice – Zatímco rekonstrukce části pardubického zámku pro pernštejnskou expozici je už od léta hotová, dodavatel expozice a vnitřního vybavení opakovaně neplní dodávky pro budoucího uživatele, Východočeské muzeum v Pardubicích. Z toho důvodu nyní Pardubický kraj musí smlouvu k 31. říjnu 2021 ukončit. Rozhodnutí potvrdila Rada Pardubického kraje.

„Velmi nás to mrzí, protože právě letošní rok, kdy si připomínáme 500 let od úmrtí Viléma z Pernštejna a slavíme 500 let renesance ve východních Čechách, měl vyvrcholit otevřením pernštejnské expozice na pardubickém zámku. To v této situaci už bohužel nestihneme a tím pádem se nám ozvěny renesance a Pernštejnů posunou i do roku 2022. Jedná se o hlavní zámeckou expozici, která vrací zámku roli sídla slavného šlechtického rodu. Velmi nám záleží na tom, aby byla kvalitně zpracovaná a návštěvníky oslovila," uvedl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

Obsahem dodávky je mobiliář expozice, to znamená nábytek, vitríny, ale také grafické prvky, osvětlení a další technické zabezpečení. Investor opakovaně vyzýval dodavatele k dodržování termínů. Slibovaná náprava se však nedostavila, navíc u některých prvků dodavatel nedokázal potvrdit jejich rozpracovanost.   

Hotové jsou jednotlivosti

Součástí dodávky je například skleněná podlaha zobrazující mapu pernštejnského dominia ve velkém gotickém sále, mobiliář pernštejnské zbrojnice a některé interaktivní prvky. Části expozice, které připravovali jiní dodavatelé, jsou už hotové, jako například reprodukce nástěnných maleb ze zdí rytířských sálů Zámku Pardubice (Zákon a milost, Samson a Dalila, Fortuna Volubilis). Pocházejí z dílny akademického malíře Tomáše Lahody z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli. „Už déle než rok máme hotové obrazy Pernštejnů od akademického malíře Petra Nikla do rodové galerie nebo repliky zbraní do pernštejnské zbrojnice. Ty ovšem nemáme na co postavit, neboť nám chybí mobiliář," řekl Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea.

Vizualizace Pernštejsnké zbrojnice
« z 4 »

Nová soutěž na chybějící část dodávky

„Pardubický kraj zaplatí dosavadní firmě ty práce, které budou do konce října v požadované kvalitě dodány. Na dokončení a dodání nepřevzaté části zakázky vyhlásíme nové zadávací řízení hned, jak budeme znát jeho přesný rozsah," nastínil další postup náměstek Línek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj