Kraj připravuje zásobování i pro nejmenší obce. Na konci týdne dorazí šest tisíc litrů dezinfekce…

Pardubice – Ve středu brzy ráno přistál na pardubickém letišti ukrajinský letoun Antonov An-124 Ruslan s další dodávkou ochranných prostředků. Materiál byl následně převezen do centrálního skladu v Opočínku, ve kterém bude přerozdělen a převezen do jednotlivých krajů. Zásilka do krajského centrálního skladu je očekávána v průběhu středečního odpoledne.

„V pondělí jsme o změně systému zásobování hovořili s panem premiérem a panem ministrem Hamáčkem a domluvili jsme se, že ministerstvu zdravotnictví zůstanou na zásobování pouze státem přímo řízené organizace. Ukázalo se, že systém, kterým se rozděloval materiál ze sobotní dodávky, není efektivní, protože stát dodával také například naší záchranné službě nebo Pardubické nemocnici,“ řekl hejtman Netolický. „Nyní začínáme upravovat alokační klíč, tak abychom se postupně dostali i do jednotlivých obcí, které mají obecní prodejny, technické či komunální služby. Máme k dispozici aktuální počty obyvatel z rejstříku Ministerstva vnitra a pokusíme se nastavit systém, tak, abychom byli schopni efektivně zásobit území,“ uvedl hejtman.

V průběhu úterního dopoledne dorazil na krajský centrální sklad dar Elektrárny Opatovice v podobě 57 tisíc roušek. „Dle dohody připadlo 21 tisíc městu Pardubice, šest tisíc pro Chrudim a 30 tisíc obdržely naše krajské nemocnice. Zároveň jsme od Krajského ředitelství policie obdrželi 834 respirátorů kategorie FFP2. Naše Zdravotnická záchranná služba získala 400 kusů a Nemocnice Pardubického kraje 434 kusů,“ sdělil hejtman Netolický.

Dodávky dezinfekce

Kraj v úterý rozdělil na jednotlivé obce s rozšířenou působností 340 litrů dezinfekce na podlahy a 250 litrů dezinfekce na ruce. „V průběhu středy očekáváme dalších přibližně 300 litrů dezinfekce na ruce z naší chemické školy. Velký odběr očekáváme v pátek, kdy bychom měli získat šest tisíc litrů dezinfekce na ruce a 400 litrů dezinfekce na podlahy, která se ředí v poměru 1 ku 10. V tomto případě se jedná o objednávku, kterou jsme zajistili u soukromých subjektů,“ řekl hejtman.

Zajištění ubytování pro navrátilce ze zahraničí

V souvislosti s návratem řady krajanů ze zahraničí, bude nutné řešit ubytování pro ty, kteří nemají možnost samostatného bydlení nebo bydlení u blízkých. „Musíme se připravit na situaci, kdy se vrací lidé po dlouhodobém pobytu ze zahraničí, u kterých bude nařízena povinná karanténa. Pokud nemají možnost bydlení u někoho z blízkých osob, tak je nutné začít přemýšlet o variantách jejich ubytování,“ uvedl hejtman.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •