Kraj připravuje opravu průtahu Bystřecem

Orlickoústecko – O rekonstrukcích silnic III. třídy v okolí Bystřece nedaleko Jablonného nad Orlicí jednali se starostou Tomášem Šťastným hejtman Martin Netolický a náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš. Cílem jednání bylo především vzájemně se informovat o harmonogramech jednotlivých akcí, jelikož obec bude na opravy silnic navazovat budováním chodníků a veřejného osvětlení.

„Bystřecem prochází dvě komunikace III/31113 z Jablonného nad Orlicí do Bystřece a III/31115 z části obce Bystříčko až do Výprachtic včetně průtahu obcí. Prostřednictvím Správy a údržby silnic Pardubického kraje jsme zadali tvorbu projektové dokumentace na rekonstrukci silnice III/31115 v délce necelých dvou kilometrů a silnice III/31113 v délce půl kilometru. Odhadované náklady na rekonstrukci obou silnic a jejich příslušenství se pohybují okolo 72 milionů korun včetně daně. Vzhledem k tomu, že obec na průtahu obcí připravuje budování chodníků a veřejného osvětlení, tak je důležité, abychom si předávali informace o stavu připravenosti projektů, aby na sebe následně mohly oba projekty navázat," uvedl hejtman Martin Netolický.

Podle náměstka hejtmana Michala Kortyše se v tuto chvíli řeší stav komunikací v souvislosti s provozem ze dvou lomů v okolí. „Intenzivně jednáme s vlastníky lomů o finančním příspěvku na opravu komunikací, které oběma lomy prochází. Vzhledem ke zvýšené dopravní zátěži v oblasti lomů samozřejmě dochází k rychlejšímu opotřebení komunikací a věřím, že dohodnuté spolufinancování s vlastníky lomů na opravách proběhne dle předběžných dohod," uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš s tím, že v letošním roce bude provedena oprava povrchů silnice II/311 v prostoru lomu Mistrovice a oprava silnice III/31115 v prostoru lomu Bystřec.

V rámci jednání zástupců kraje se starostou Bystřece Tomášem Šťastným zazněly také informace ohledně oprav silnice II/311. „Zatímco v případě modernizace úseku z Mladkova do Jablonného nad Orlicí připravujeme projekt v rámci programu Interreg Česko – Polsko. Pokud by šlo vše podle plánu, chtěli bychom zahájit fyzickou realizaci v roce 2025. Navazující úsek z Jablonného na Horní Čermnou nebyl nakonec vzhledem k dopravní zátěži a připravenosti zařazen mezi projekty Integrovaného regionálního operačního programu. Proto nyní budeme opravu připravovat v parametrech pro financování z vlastních zdrojů kraje," řekl hejtman Netolický.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj