Kraj poskytne letos na obnovu venkova 48 milionů korun. Podpoří venkovské prodejny a nově nákup komunálních traktorů

KRAJ – Z Programu obnovy venkova (POV) Pardubického kraje získají obce v letošním roce přes 48 milionů korun. Oproti předchozímu roku je to o 8 milionů více. Kraj se snaží dotace v programu postupně navyšovat tak, aby se finanční pomoc vrátila k předcovidové úrovni. Jedním z dotačních titulů je i podpora venkovských prodejen, která byla nově podmíněna nabídkou regionálních produktů. Novinkou je dotace na pořízení komunálních traktorů.

„Obdrželi jsme 461 žádostí v celkové hodnotě kolem 100 milionů korun. V letošním roce opět podpoříme také mikroregiony a místní akční skupiny. Mezi dotačními programy je pak novinkou podpora pořízení komunálních traktorů na údržbu veřejných prostranství. Dotaci na podporu venkovských prodejen jsme od letošního roku podmínili nabídkou lokálních potravin a spojili jsme ji tedy s podporou regionálních výrobců. Podle mne je to zcela přirozený, logický a správný krok. Jde nám totiž v tomto směru o komplexní podporu venkovských oblastí. Je potřeba, aby lidé věděli, že máme v Pardubickém kraji kvalitní a bezpečné potraviny, a že jejich nákup se vyplatí," sdělil radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. 

Na jednotlivé dotační tituly Pardubický kraj vyčlenil 48 milionů korun. Na prodejny půjde přes 7 milionů korun. A to včetně téměř jednoho milionu korun, který bude vyplacen na bonusech za nabídku právě regionálních výrobků nad rámec základní podpory. Na nákup traktorů 5,5 milionu, MASkám a mikroregionům přes 6 a půl milionu korun. Necelých 30 milionů kraj poskytne obcím na obnovu a údržbu jejich majetku. Z této dotace mohou například rekonstruovat budovy, revitalizovat veřejná prostranství jako jsou parky či hřbitovy, opravit silnice či chodníky, nebo vyměnit sloupy veřejného osvětlení.

Autor: Bc. Denisa Píšová – oddělení komunikace / Pardubický kraj
Zdroj a foto: Pardubický kraj