Kraj pokračuje v podpoře těžby kůrovcem napadených stromů

KRAJ – Radní Pardubického kraje na svém posledním jednání schválili dotace vlastníkům lesů do 50 hektarů na těžbu kůrovcového dřeva. Prvních více než 400 tisíc korun kraj rozdělí mezi fyzické osoby a obce. Dotaci pro obce ještě musí potvrdit krajské zastupitelstvo.

Členové Kůrovcového kalamitního štábu Pardubického kraje na dnešním jednání opět potvrdili, že se krajské dotace pro vlastníky lesů osvědčily, protože je motivují zbavit se napadených stromů a les postupně obnovovat. „Odstranění a zpracování dřeva přitom musí být co nejrychlejší, aby nedocházelo k dalšímu masivnímu šíření kůrovce. I proto vlastníky lesů nabádáme k zodpovědnosti a snažíme se je motivovat také finančně. Letos jsme obdrželi prozatím osm žádostí v celkové výši 402 tisíc korun. O většinu z nich žádají majitelé lesů jako fyzické osoby, dvě žádosti však podaly také obce, a ty může schválit až krajské zastupitelstvo," uvedl radní pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil.

Sazba podpory na těžbu kůrovcových stromů činí ze strany kraje 200 korun na kubík. Dotační titul za účelem rychlého odklizení napadeného dřeva založil Pardubický kraj v roce 2019. Letos mohou vlastníci lesů do 50 hektarů žádat o krajskou podporu opět do září.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj