Kraj podpoří televizní film o Josefu Váchalovi…

Pardubice – Jednou z významných osobností, která žila a tvořila v našem kraji, je malíř a spisovatel Josef Váchal. Jeho muzeum v Litomyšli, takzvané Portmoneum, Pardubický kraj před několika lety koupil od rodiny jeho zachránce, Ladislava Horáčka. Nyní se rozhodli tvůrci z České televize Brno věnovat fenoménu Josefa Váchala televizní dokument. Ten bude vznikat v příštím roce podle scénáře a v režii Víta Zapletala.

„Rozhodli jsme se tento projekt podpořit částkou 200 tisíc korun. Díky tomu získáme práva na jeho nekomerční využití pro propagaci Pardubického kraje. Právě osoba podivína Josefa Váchala je totiž velmi zajímavá nejen pro naše, ale také pro zahraniční turisty, kteří do našeho kraje jezdí,“ řekl 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

V roce 2019 uplyne 50 let od smrti Josefa Váchala a Česká televize si chce připomenout toto výročí právě připravovaným dokumentem. Koncepce filmu počítá s tím, že k představení Váchalova umění využije i prvky animovaného filmu a grafických audiovizuálních technologií, na kterých bude autor spolupracovat s katedrou animovaného filmu FAMU. Film by se měl promítat také v Českých centrech v Evropě a v USA.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •