Kraj nominoval tři opravené památky na Cenu Opera historica…

Pardubice/Praha – Pocta české památkové péči s předáním Ceny Opera Historica 2019. Tak se jmenuje projekt, který k 30. výročí sametové revoluce připravila společnost Architecture Week Praha spolu se Správou pražského hradu, Ministerstvem kultury, Ministerstvem pro místní rozvoj a pod odborným dohledem Národního památkového ústavu. Každý kraj do ní může nominovat tři příkladně opravené památky, z nichž odborná porota vyberu jednu vítěznou. Cenu bude předána na podzim na slavnostním večeru na pražském hradu.

„Za Pardubický kraj jsme nominovali  dvě krásně opravené národní kulturní památky – Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a Poutní areál s chrámem Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži. Třetí stavbou je rekonstruované Regionální muzeum v Litomyšli v budově bývalého piaristického gymnázia,“ řekl 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek.

Chlumek
« 1 z 6 »

V projektu nejde jen o to, zvolit jednu příkladně opravenou památku, ale upozornit na péči, která je v posledních třiceti letech v České republice památkám věnována. Vznikne proto společná publikace i dokumentární film, kde se všechny nominované památky představí. Porota také vybere jednu nejlépe obnovenou památku v každém kraji.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •