Kraj nabízí pomoc Vápennému Podolu i nejzasaženějším rodinám…

Chrudimsko – Jednou z nejpostiženějších obcí víkendovou povodní v Pardubickém kraji je Vápenný Podol nedaleko Heřmanova Městce. Se starostou Janem Motlem jednal v pátek o možné krajské pomoci hejtman Martin Netolický. Obec má poničené místní komunikace, několik domů a pracuje na postupném odstraňování škod. Starosta již požádal o prvních 100 tisíc z krajského rozpočtu.

„Obec má poničené místní komunikace včetně 200 metrů silnice ze žulových kostek. Ty navíc ucpaly kanalizační šachty, jejichž zprůchodňování právě probíhá a bude pokračovat ještě v pondělí. Kromě řešení samotných škod, jejichž výše zatím není přesná, obec odhaduje, že bude muset za služby spojené s odklízením následků vydat okolo 800 tisíc korun,“ řekl hejtman Martin Netolický, kterému starosta Jan Motl potvrdil, že již na Pardubický kraj požádal o prvních 100 tisíc z krajského rozpočtu. Podobnou pomoc nabídl hejtman také dvěma nejpostiženějším rodinám, které blesková povodeň připravila téměř o vše.

Řeč byla také o připravovaném dotačním titulu Ministerstva pro místní rozvoj pro obce postižené povodní. „Vyhlášení se očekává ve třetí čtvrtině roku s částkou až pěti milionů korun na obec. V tuto chvíli MMR plánuje proplacení nákladů ex post, což je pro malé obce velmi složité. Budu chtít jednat s MMR například o zálohových platbách,“ řekl hejtman.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •