Kraj modernizuje vlaky pro regionální tratě…

Pardubice – Kraj připravuje druhou část modernizace vozového parku pro regionální tratě. První část obnovy se nyní uskutečňuje na základě uzavřené smlouvy s dopravcem České dráhy. Náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš se přesvědčil v Přerově, kde navštívil Dílny pro opravy vozidel. Celkové investice na obnovu budou 768 milionů korun.

„Komfort pro cestující, který znají hlavně z dálkové dopravy a také bezbariérové cestování jsou našimi prioritami. Po dokončení modernizace vozového parku budou na téměř všech tratích jezdit vlakové soupravy, které budou nízkopodlažní, či budou vybaveny zvedací plošinou,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš.

Pro osobní vlaky na hlavním železničním koridoru mezi Kolínem a Českou Třebovou bude zrenovováno 16 vagónů, které budou mít pro cestující zcela jiný interiér. Dosadí se nové sedačky s větší roztečí, vakuové toalety, Wi-Fi zařízení, informační systém pro cestující, elektrické zásuvky a stolky. Kraj si dále vyžádal nová okna, která se dají otevírat do půlky a tlačítka pro zastávky na znamení. Moderní vagóny budou umožňovat přepravu kočárků a jízdních kol. Rekonstrukce jednoho vozu bude stát zhruba 10 milionů korun. V řídících vozech, které jsou již vybaveny bezbariérovými toaletami, klimatizací a elektrickými zásuvkami, se nyní instaluje Wi-Fi připojení a v druhé etapě budou doplněny plošiny pro imobilní cestující. Úpravy jednoho vozu budou stát asi 2,3 milionu korun.

Na regionálních tratích z Přelouče do Prachovic, z Chrudimi do Holic, z České Třebové do Dzbelu, z Pardubic do Havlíčkova Brodu a ze Svitav do Žďárce u Skutče bude jezdit osm modernizovaných motorových vozů řady 810, které se nyní postupně opravují a hotovy budou příští rok. Dočkají se nového interiéru, polospouštěcích oken, elektrických zásuvek, informačního systému a Wi-Fi zařízení.

Kraj modernizuje vlaky pro regionální tratě
« 1 z 6 »

„Pro trať z Pardubic do Havlíčkova Brodu plánujeme ve spolupráci s krajem Vysočina pořídit sedm nových dieselových jednotek se 120 místy k sezení. Podobné soupravy RegioShark již na této trati jezdí. Předpokládaná cena jedné jednotky je 85 milionů korun a dodány by měly být do konce roku 2022,“ sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš, který také vypočítal výhody pro cestující. „Vlaky budou mít klimatizaci, elektrické zásuvky, Wi-Fi připojení, vakuové toalety a budou bezbariérové. Po dodání těchto jednotek bude mírně upraven koncept dopravy na této trati. Část vlaků jedoucích do Hlinska bude prodloužena až do Havlíčkova Brodu, a bude tak odstraněn přestup v Hlinsku,“ doplnil náměstek Michal Kortyš.

Vlaky, které jezdí na tratích z Velkého Oseku přes Hradec Králové do Chocně a z Týniště nad Orlicí do Letohradu se v této etapě neřeší a jejich obnova bude připravována ve spolupráci s Královéhradeckým krajem, který od letošního prosince objednává dopravu na těchto tratích i na území Pardubického kraje. Obdobná situace je na trati z Čáslavi do Třemošnice, kde se bude Pardubický kraj domlouvat se Středočeským krajem.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •