Kontrabasová soutěž v Holicích letos již prezenčně…

Holice – Již tento víkend se na ZUŠ Karla Malicha v Holicích uskuteční třetí ročník již tradiční mezinárodní kontrabasové soutěže Františka Černého a Jana Geissela.

Mladí kontrabasisté ze ZUŠ i jejich starší kolegové z konzervatoří a akademií budou po dlouhé odmlce soutěžit prezenčně. Soutěž se bude konat s redukovanou pětičlennou porotou, zrušena byla též postupová kola. Záštitu nad akcí převzal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a starosta města Holice Ondřej Výborný.

Celkem třicet sedm kontrabasistů se sjede již tento víkend do Holic, aby po dlouhé covidové pauze poměřili svůj um před porotou složenou z předních českých i zahraničních kontrabasistů. „Jsem rád, že se můžeme sejít prezenčně. Soutěž jsme z původního březnového termínu dvakrát přesouvali, protože jsme nechtěli jít cestou vyhodnocování nahrávek. Myslíme si, že v tomto případě je živý výkon s nahrávkou nesrovnatelný," říká k soutěži její ředitel František Machač.

Vzhledem k současné epidemické situaci ale soutěž musela dostát určitých změn: soutěžní program je pro všechny soutěžící redukován z původních dvou kol na jedno. To umožní, aby jeli soutěžící hned po výkonu domů, čímž odpadají starosti s jejich ubytováváním. Zrušeny byly též doprovodné akce soutěže, jako například koncert vítězů.

Kontrabasová soutěž v Holicích letos již prezenčně
« z 4 »

Mladí kontrabasisté budou soutěžit v pěti kategoriích. První tři jsou určeny pro žáky ZUŠ, čtvrtá pro konzervatoristy do 4. ročníku a pátá pro všechny do 30 let. Předsedou mezinárodní poroty bude Miloslav Gajdoš, pedagog kroměřížské konzervatoře a významný skladatel kontrabasového repertoáru.

Foto: Daniel Vlček
Zdroj: Základní umělecká škola Karla Malicha