Konopí v nemocnici. Pardubičtí lékaři a farmaceuti sbírali poznatky o této léčbě…

Pardubice – Významný odborník na léčbu konopím Radovan Hřib v rámci odborného semináře předával své zkušenosti lékařům a farmaceutům v Pardubické nemocnici.

Zákon o léčebném konopí platí již bezmála sedm let. Přesto je tato problematika stále spíše v plenkách a pro řadu lékařů nová. Proto Pardubická nemocnice pro své lékaře a farmaceuty pořádala vzdělávací seminář Léčebné konopí v klinické praxi. Přednášejícím byl Radovan Hřib z Fakultní nemocnice U sv. Anny v Brně, jenž je významným odborníkem na léčbu konopím.

„Cílem tohoto semináře bylo seznámit lékaře naší nemocnice s možnostmi používání léčebného konopí v praxi. Je možné ho využívat jako podpůrný léčebný přípravek při léčbě bolesti, dále pak při některých neurologických onemocněních, například u roztroušené sklerózy. Využít se dá i v geriatrii, onkologii, revmatologii nebo u kožních onemocnění,“ uvedl náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Jiří Skalický a dodal: „Vzdělávací akce byla určena rovněž pro farmaceuty, aby se seznámili detailně s procesem předepisování konopí včetně komunikace se Státním ústavem kontroly léčiv, aby mohli léčebné přípravky lege artis připravit a expedovat.“

Seminář organizovala lékárna Pardubické nemocnice. Ta je v regionu v současnosti jediná, která má oprávnění připravovat léčebné přípravky z konopí. „Nemohou být vydávány a připravovány v každé lékárně. Naše nemocnice musela splnit řadu podmínek týkajících se odbornosti farmaceutů nebo vybavení včetně speciální laboratoře pro přípravu,“ upozornil náměstek Skalický. „V Pardubické nemocnici zatím máme jedinou lékařku v ambulanci bolesti, která předepisuje léčebné konopí. Ale situace by se měla změnit, v přípravě jsou i další lékaři. Neustále se totiž rozšiřuje spektrum medicínských odborností, které mohou konopí předepsat.“

Proto byl vzdělávací seminář určen širšímu spektru specialistů. Informace jim předával vedoucí lékař centra pro léčbu bolesti Fakultní nemocnice U sv. Anny v Brně Radovan Hřib. Nemocným nejen předepisuje konopí, ale díky svým poznatkům pomáhá vzdělávat další zdravotníky po celé zemi. „Z lékařů v naší republice má největší zkušenosti s využitím léčebného konopí. Léčí se u něho nejvíce pacientů,“ poznamenal náměstek Skalický.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje
Titulní foto ilustrační: redakce

  •  
  •