Koncert z cyklu Čekání na návrat…

Pardubice – V říjnu před 50 lety hrálo svůj zahajovací koncert první profesionální hudební těleso tehdejšího Východočeského kraje – Východočeský komorní orchestr, dnes Komorní filharmonie Pardubice. Své narozeniny orchestr nemůže oslavit jinak než hudbou. Koncert k 50. výročí KFP proběhne pod taktovkou současného šéfdirigenta Stanislava Vavřínka. V roli sólisty se představí Miroslav Ambroš – housle. 

Koncert s příznačným názvem „Máme narozeniny!“ vzpomene počáteční okamžiky historie KFP. Program otevře Bohuslav Martinů. Uvedena bude jeho Serenáda č. 2 – zajímavý titul, který se na pódiích neobjevuje příliš často. „Obě krajní věty jsou naplněny energickou náladou a radostí z komorního muzicírování, prostřední pomalá věta je působivá svou melodikou, pro skladatele tolik příznačnou,“ říká dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. 

Následovat bude jedna z nejoblíbenějších skladeb, jaké kdy byly ve svém žánru napsány – Koncert pro housle a orchestr e moll německého romantika Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, který patří k nejhranějším dílům světové houslové literatury. Sólových partů se ujme Miroslav Ambroš, držitel celé řady významných ocenění koncertující takřka po celém světě. Miroslav Ambroš hraje na vzácný nástroj italského mistra houslaře Camilla de Camilliho z roku 1734 zapůjčený ze státní sbírky hudebních nástrojů Národního muzea. 

S počátkem historie KFP je spojen i autor, jehož hudba narozeninový koncert uzavře – Jan Václav Hugo Voříšek, ve své době výjimečná hudební osobnost evropského formátu. Voříšek se osobně znal s Beethovenem, Schubertem a dalšími mimořádnými skladateli hudební Evropy. Byl jimi velmi uznáván. Posluchači koncertu uslyší jeho jedinou symfonii – Symfonii D dur – mistrovské dílo, svěží osobitou skladbu! 

Narozeninový koncert je součástí cyklu Čekání na návrat. Prostřednictvím něho nabízí filharmonie několik jednotlivých koncertů klasické hudby, které se odehrají v Aule Arnošta z Pardubic na Univerzitě Pardubice. Vstupenky můžou zájemci koupit online na www.kfpar.cz a také v Turistickém informačním centru pod Zelenou branou. 

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

  •  
  •