Komedie roku vzdala hold Semaforu. Na GRAND Festivalu smíchu byla oceněna Bohdalová i Kotek

Pardubice – Ve Východočeském divadle byly ve středu večer vyhlášeny výsledky 22. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Ze sedmi soutěžních představení si festivalové ceny odnesly pouze dvě.

Komedie roku z Liberce

Komedií roku se stala inscenace libereckého Divadla F. X. Šaldy Semafor. Revuální kabaret věnovaný legendárnímu pražskému souboru zároveň získal Cenu odborné poroty i titul Komedie diváků, což nebývá vždy zvykem. „Máme velkou radost. Moc si všech cen vážíme," uvedl režisér libereckého titulu Šimon Dominik. „Jsem šťastný, že jsme vyhráli tolik cen a že toho perníku bude dost pro všechny," řekl herec Martin Polách, jenž je pardubickým rodákem a Východočeské divadlo bylo jeho prvním angažmá. 

Čtyři ceny pro Ošklivce 

Na prestižní přehlídce nejlepších divadelních komedií bodovala rovněž hra pražského Činoherního klubu Ošklivec. Ta obdržela hned čtyři ocenění. „Potvrdilo se, že Ošklivec je skutečně komedie, i když ne úplně jednoduchá," uvedla Markéta Kočí Machačíková, dramaturgyně inscenace, která si vysloužila Cenu studentské poroty a cenu za nejlepší režii. Z ní se radoval Braňo Holiček

Nejlepší mužský herecký výkon festivalu podle poroty předvedl Vojtěch Kotek v roli Letteho. „Moc cen nedostávám. Proto mě tato velmi potěšila. Děkuji všem porotám, divákům za skvělé přijetí, autorovi, že Ošklivce tak dobře napsal a Braňo Holiček zrežíroval," sdělil Vojtěch Kotek. Mezi ženami pak kralovala jeho kolegyně Marta Dancingerová

„Letošní soutěžní výběr zahrnoval komedie z minulé i předminulé sezony, protože jsme chtěli obsáhnout oba složité ‚covidové' roky," upřesnila Jana Uherová, dramaturgyně GRAND Festivalu smíchu.

„Bohdalku" dojala cena i publikum

Pardubický festival udělil také Cenu Genia smíchu 2022. Za celoživotní mistrovství a přínos komediálnímu žánru náleží herečce Jiřině Bohdalové. „Je to nádherná cena. Netušila jsem, že mě až tak dojme. To bude asi to stáří," usmívala se Jiřina Bohdalová, která den před Galavečerem smíchu oslavila 91. narozeniny. „Tato cena je pro mě největším narozeninovým dárkem. A to jsem dostala opravdu vzácné dary," podotkla známá herečka, kterou dojaly i dlouhé ovace vestoje pardubického publika. „Na ovace vestoje jsem celkem zvyklá, když odehraju představení, to se teď docela nosí. Ale že diváci vstanou, když nic nezahraju, to jsem nečekala," přiznala a zavzpomínala, že před mnoha lety na stejném jevišti hrála Idiotku. „V Pardubicích se vždycky dělalo dobré divadlo," uzavřela „Bohdalka".

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: festivalsmichu.cz a cinoherniklub.cz