Klášterec nad Orlicí pečuje o své památky…

Obec Klášterec nad Orlicí nedaleko hranic s Polskem nepatří k největším, ale má na svém území významné památky. Na jejich ochranu se přijel podívat 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje, který má na starosti i kulturu, Roman Línek. Průvodcem mu byla starostka obce Lenka Ševčíková.

Nejpozoruhodnější stavbou v obci a kulturní památkou je Kostel Nejsvětější Trojice Boží, který vznikl při klášteře křížovníků s červeným srdcem. Vznik kláštera i s kostelem odborníci kladou mezi léta 1256 – 1290. V sousedství obce vede linie lehkého a těžkého opevnění s pěchotními sruby. Památná je i empírová kaple v osadě Čihák po cestě k Zemské bráně. Právě Zemská brána neboli kamenný most přes Divokou Orlici na hranici krajů, patří mezi největší turistické cíle tohoto kraje.

„Pardubický kraj tu v posledních letech přispívá každoročně částkou 200 tisíc korun na postupnou opravu šindelové střechy kostela. V minulých letech jsme podpořili také restaurování bočního oltáře Panny Marie Lurdské nebo obnovu varhan. Obec čerpá podle možností i z fondů Ministerstva kultury pro záchranu architektonického dědictví,” uvedl Roman Línek.

Klášterec nad Orlicí pečuje o své památky
« 1 z 4 »

Spolu s paní starostkou si prohlédl také mariánský sloup s pískovcovým sousoším z 18. století, které zde pořídil místní mlynář. Dochovalo se v úpravě z 80. let 19. století a jeho autor je neznámý.

Hovořili také o problémech ve školství a stavu silnic. „Velmi se přimlouvám za opravu hlavní silnice vedoucí Kláštercem, která je ve správě Pardubického kraje,“ řekla starostka Lenka Ševčíková.

Klášterec nad Orlicí je obcí, kde se rozhodně čas nezastavil, minulý rok se obci podařilo dokončit zasíťování 21 stavebních parcel pro výstavbu rodinných domů. V obci výborně funguje spolková činnost, kalendář kulturních a sportovních akcí, který obec vydává, je plný. „Vnímám, jak si čím dál více lidí uvědomuje a začíná vážit bohatství čistého životního prostředí a přírody, které u nás v obci mají,“ dodala paní starostka.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •