KLASICKÉ KONCERTY – na klasiku každý měsíc…

Pardubice – Nová koncertní sezona Komorní filharmonie Pardubice nabídne stejný počet klasických koncertních programů jako v předchozích letech, ovšem s jednou „kosmetickou" změnou. Koncerty nebudou pojmenovány jako abonentní, neboť filharmonie pro novou sezonu zcela výjimečně nenabízí předplatné. Vstupenky na klasické koncerty budou v prodeji jednotlivě. Jde pouze o dočasné opatření. Více o důvodech uvádíme v kapitole → PRODEJ VSTUPENEK NA KONCERTNÍ SEZONU 2021/2022. Nadále zůstává v nabídce deset základních koncertních programů po dobu celé sezony, tzn. každý měsíc v pondělí a ve středu, ve stanovené termíny. U šesti vybraných programů se koncert uskuteční také v úterý (září, říjen, prosinec, březen, květen, červen). 

ÚČINKUJÍCÍ UMĚLCI 

Při volbě skladeb do programu nové sezony jsme dbali jak na dramaturgickou pestrost a atraktivitu nabízených titulů, tak na to, aby kromě skladatelů zvučných jmen dostali prostor i ti méně známí. 

Jednou z hlavních událostí sezóny se stane vůbec první hostování světové klarinetistky číslo jedna v Pardubicích Sharon Kam. Umělkyně izraelského původu vystupuje na předních pódiích ve světě. Pro naše koncerty se rozhodla nastudovat mimo jiné i skladbu soudobého českého autora Ondřeje Kukala. Sezonu zarámují vystoupení dvou předních houslistů současnosti – populární Pavel Šporcl přednese na zahájení sezony houslový koncert Felixe Mendelssohna-Barholdyho a mladý vítěz mezinárodních soutěží, představitel nové generace, umělec česko-palestinského původu Milan Al-Ashhab na závěrečném koncertu sezony v červnu houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského. 

Šéfdirigent orchestru Stanislav Vavřínek nastuduje tři klasické programy a tradičně povede orchestr při zahajovacích koncertech. 

V nové sezoně doprovodíme pestrou paletu dalších vesměs špičkových sólistů, dojde také na dvojsóla a dokonce i na Smetanovo trio, které patří mezi nejprestižnější české soubory současnosti. Na pardubickém pódiu se spolu s námi objeví vynikající klavírista Martin Kasík, varhaník Roman Perucki, cembalistka Edita Keglerová, klavírista Jan Bartoš nebo také houslista Jakub Junek s významným houslistou Bohuslavem Matouškem, který se při provedení dvojsólového Koncertu pro housle, violu a orchestr e moll Maxe Brucha ujme právě violového partu. 

Dalším dvojsólovým dílem, na které v nové sezoně zveme posluchače, je Mozartův slavný Koncert pro flétnu, harfu a orchestr. K provedení tohoto díla se na pódiu Sukovy síně sejdou harfenistka Jana Boušková spolu s flétnistou Janem Ostrým. Krásná kombinace zvuku harfy a flétny bude o to atraktivnější, že se koncert uskuteční pod taktovkou Petra Altrichtera, který patří mezi nejvýznačnější české dirigenty a jeho jméno je skutečným pojmem i v zahraničí. 

Těší nás, že se nám opět podařilo získat dirigenta Marka Prášila. Zahraniční dirigenty budou zastupovat Martin Lebel (Francie), Martin Sieghart (Rakousko) a Yu-An Chang, který pochází z Taiwanu a vedle účinkování u různých orchestrů ve světě je dirigentem-asistentem šéfa Boston Symphony Orchestra Andrise Nelsonse. 

I v této sezoně připomeneme stále probíhající projekt Češi ve Vídni, v jehož rámci jsme pod vedením dirigenta Marka Štilce pro světové vydavatelství Naxos natočili již nemalý počet CD. Tentokrát zazní 

další díla Pavla Vranického, českého klasika, který zanechal ve Vídni svoji stopu, a zároveň proběhne při únorových koncertech křest nového CD s prvním výběrem jeho skladeb. Slavnostní ceremoniál bude poděkováním hudebnímu vydavatelství Naxos za dosavadní spolupráci. 

Zpestřením sezony bude koncertní provedení Bendova melodramu Ariadna na Naxu, které se uskuteční ve spolupráci s festivalem Melodramfest 2022 a které přivede na pardubické pódium herce Ivanu Jirešovou, Apolenu Veldovou a Petra Stacha. 

U příležitosti 300. výročí narození Jiřího Antonína Bendy zazní k jeho poctě v premiéře skladba uznávaného skladatele Tomáše Illeho, komponovaná na objednávku Komorní filharmonie Pardubice. Koncerty bude řídit dirigent Jiří Petrdlík, specialista na žánr koncertního melodramu. 

MÁME HOSTY – šansony, groteska, swing & saxofon 

Tato velmi populární kategorie koncertů opět nabídne programy, které oslovují širokou veřejnost napříč generacemi, neboť se pohybují na hranici různých žánrů a mimo oblast tzv. klasiky. Pro velký úspěch se s námi posluchači mohou opět vydat Na skok do Paříže II. a užít si směs nádherných francouzských šansonů a podmanivých melodií od známých autorů, jako jsou Edit Piaf nebo Jacques Brel, ale i autorskou tvorbu v podání šansoniérky Radky Rubešové a jejího Chanson Trio Coucou. 

Dalším netradičním programem bude Groteska s filharmonií, při které se orchestr postará o živý doprovod k němému filmu promítanému na velkém plátně. Oním filmem bude legendární Frigo na mašině s Busterem Keatenem alias Frigem. Dirigentem a autorem originální hudby je Robert Israel z USA. 

Veliký zájem bude jistě také o Aprílové swingování, jehož protagonistou bude jazzový a swingový zpěvák Jan Smigmator, který zcela vyniká mezi současnými interprety tohoto žánru a s noblesou sobě vlastní provede posluchače odkazem swingových králů, jakými byli Frank Sinatra, Dean Martin nebo Karel Hála. Hudební aranžmá napsaná speciálně pro tuto příležitost okouzlí všechny, koho oslovuje hudba na pomezí jazzu, swingu a popové balady. 

Nabídku koncertů z kategorie Máme hosty uzavírají Saxofonové variace, při kterých se v Sukově síni představí čtyřlístek skvělých saxofonistů známých pod jménem Bohemia Saxophone Quartet. Nebude to pouhý koncert pro saxofonové kvarteto a orchestr, ale těšit se můžete i na sóla a Variace na téma Franka Zappy, které jsou dílem soudobého skladatele Lukáše Hurníka. 

MIMOŘÁDNÉ KONCERTY 

V nové sezoně avizujeme čtyři mimořádné koncerty, jež jsou trvalou součástí naší nabídky. Ve spolupráci s Univerzitou Pardubice opět uskutečníme tradiční koncert při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. Nově nabídneme ve spolupráci s Konzervatoří Pardubice také koncert Pocta sbormistrům, který je upomínkou na zesnulé kolegy Markétu Výbornou a Vlastislava Nováka. Při příležitosti tohoto koncertu vystoupí hned tři sborová tělesa (Vysokoškolský umělecký soubor, Continuo Pardubice a Vlastislav Heřmanův Městec). 

Nebude chybět ani Vánoční koncert, při kterém se představí další sborová tělesa (Královéhradecký dětský sbor Jitro, smíšený sbor Jitro a pardubické Continuo) a mimo jiných skladeb dojde také na slavnou „Rybovku", která na program našich vánočních koncertů neodmyslitelně patří. 

Již tradičně je v naší nabídce také Silvestrovský koncert. Jeho letošním protagonistou je tenorista Daniel Matoušek, který posluchačům zpříjemní pozdní odpoledne posledního dne roku známými italskými písněmi a melodiemi v symfonické úpravě pro orchestr, vedený při této příležitosti Janem Kučerou. 

HRAJEME SPOLU ZA PARDUBICE 

I v nadcházející sezoně pokračujeme v tradiční spolupráci s Basketbalovým klubem JIP Pardubice a společně zrealizujeme již osmý ročník projektu Hrajeme spolu za Pardubice. Věříme, že i tentokrát se nám společně podaří zaplnit hlediště pardubické Enteria areny tisícovkami návštěvníků, kterým nabídneme v České republice ojedinělou a atraktivní kombinaci kulturního a sportovního zážitku. V sobotu 22. ledna od 16.30 hod se uskuteční nejprve koncert Komorní filharmonie Pardubice s atraktivním hostem a následovat bude utkání v rámci Národní basketbalové ligy. Těší nás, že koncert bude mít tradičně charitativní rozměr. 

KONCERTY PRO DĚTI A JEJICH RODIČE 

Hlavní hostující dirigent Marko Ivanović se představí při oblíbených koncertech pro děti a rodiče O čem nám vypráví hudba, které jsou nenahraditelnou součástí našich edukativních projektů. Společně s Petrem Kadlecem během nedělních matiné přiblíží dětem a jejich rodičům tři rozličná a možná i překvapivá témata, která lze hudebně popsat. Jedná se o Slavnosti v hudbě, Vlastnosti v hudbě, a nakonec Sladkosti v hudbě. 

KONCERTY PRO ŠKOLY 

I v následující koncertní sezoně nabízíme školám širokou paletu koncertů & edukativních projektů. Pro mladší žáky zůstává v nabídce Karneval zvířat (se slavnou hudbou Camilla Saint-Saënse). Druhým pořadem, který uvádí sám jeho autor Ilja Šmíd, je Trápení pana Bambuly, aneb Nezbedná kapela a seznamuje mladé posluchače zábavnou formou s hudebními nástroji. Oba tyto programy hrajeme v plném orchestrálním obsazení v Sukově síni a hlediště zaplňují školní skupiny z Pardubic a širokého okolí. Další pořady, se kterými jezdíme přímo do škol a které realizují malá uskupení složená z členů našeho orchestru, jsou oblíbené Seznamte se, prosím (s tematickým zaměřením Jazz a rock, Hudba a film, Jaroslav Ježek), a také dvojdílný pořad Hudba tančí staletími. Nabídku doplňuje komponovaný pořad Po stopách historie, který provede posluchače významnými historickými milníky naší země. Novinkou v nabídce je Svět muzikálů, další komponovaný pořad s projekcí, který seznámí posluchače s vývojem tohoto specifického žánru. 

FILHARMONIE SENIORŮM 

Pokračovat bude i projekt Filharmonie seniorům, který přibližuje kulturu těm, pro které je cesta do koncertního sálu ze zdravotních důvodů těžko realizovatelná či natolik komplikovaná, že si takový zážitek nemohou dopřát. Pod křídly tohoto projektu zavítalo naše malé uskupení do mnoha domovů pro seniory a dalších pečovatelských zařízení a těší nás, že tento smysluplný projekt běží dál. 

HRAJ ONLINE! 

Uplynulá sezona, navzdory všem omezením, dala vzniknout nové talentové soutěži. Máme za sebou první ročník distanční soutěže Hraj online!, do které se letos přihlásilo 55 dětí z 15 ZUŠ Pardubického kraje. Soutěž je určena všem studentům ZUŠ v Pardubickém kraji do 20 let a soutěží se ve čtyřech kategoriích (hra na klavír, hra na dechové dřevěné, žesťové a smyčcové nástroje). V příští sezoně se uskuteční druhý ročník a těšíme se, jaké mladé talenty se objeví. První kolo bude opět „distanční" v podobě zasílání audiovizuálních nahrávek a finálové kolo se již uskuteční prezenčně. 

DALŠÍ KONCERTY V ČESKÉ REPUBLICE 

V příští sezoně plánujeme návrat na festivalová pódia. Již můžeme potvrdit, že hned dvakrát vystoupíme na festivalu Smetanova Litomyšl 2022, dále nás přivítají na festivalech Mladá Praha, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Nekonvenční žižkovský podzim, Trutnovský podzim, Hudební Kroměříž, EuroArt Praha, Malostranské hudební slavnosti, Dny Bohuslava Martinů v Praze a Klášterní hudební slavnosti v Šumperku. Rozjednána je také naše účast na festivalu Kocianovo Ústí. Říjnové klasické koncerty se Smetanovým triem budeme reprízovat v rámci abonentního cyklu Komorní hudby u Beránka v Náchodě a také ještě v rámci Chrudimských hudebních pátků. Dále se připravuje také koncert „Hana Hegerová – koncertní pocta", který se uskuteční v Praze a opět se vrátíme na pódium lesního divadla v Řevnicích s programem Filharmonie v lese. O dalších vystoupeních jednáme. KONCERTY V ZAHRANIČÍ 

V současné chvíli máme potvrzen koncert v Berlíně v červenci 2022. Průběžně usilujeme o podepsání spolupráce a dohod s novými zahraničními partnery a agenturami s výhledem (v delším časovém horizontu) na další projekty. 

KOMORNÍ FILHARMONIE PARDUBICE NA CD 

Komorní filharmonie se může pochlubit úctyhodnou a v dnešní době nevídanou produkcí kompaktních disků. Dlouhodobě spolupracujeme se světovým vydavatelstvím Naxos, pod jehož hlavičkou vyjde kompletní orchestrální dílo Pavla Vranického, které je součástí rozsáhlé řady CD natočených v rámci projektu Češi ve Vídni. Dále vyjde CD u Brilliant Classics (Stanislav Vavřínek, Petr Nouzovský – A. Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll, Serenáda E dur, Klid lesa), pro Brilliant Classics také budeme natáčet mozartovské dvojcédé a CD s klavírní tvorbou F. Chopina (sólistka Ekaterina Litvintseva). 

PRODEJ VSTUPENEK NA KONCERTNÍ SEZONU 2021/2022 

Nová koncertní sezona přináší zcela zásadní změnu v systému prodeje vstupenek. Komorní filharmonie Pardubice nenabízí předplatné a do odvolání bude prodávat pouze jednotlivé vstupenky na koncerty, s okamžikem zahájení prodeje vždy 14 dní před datem konání daného koncertu. K tomuto rozhodnutí vedly ryze praktické důvody a zkušenosti z uplynulé sezony. Nepředvídatelnost epidemiologické situace a pravděpodobnost přetrvávajících omezení pro konání kulturních akcí nás přiměla volit cestu jistoty – tzn. do prodeje bude uvolněn vždy aktuálně možný maximální počet vstupenek. Jde také o férový a vstřícný krok směrem k posluchačům. Při možnosti obsadit jen poměrnou část hlediště bychom jen těžko vybírali, komu místa zachováme a komu ne. Takto budou mít všichni zájemci o naše koncerty stejnou výchozí pozici a stačí si ohlídat okamžik zahájení prodeje vstupenek na koncert. Rádi bychom zdůraznili, že tato změna je pouze dočasná, dosavadní abonenti mají svá oblíbená místa v sále v rezervaci až do doby, kdy bude situace natolik stabilizovaná, že bude možné navrátit se k normálnímu chodu a opět nabídnout předplatné. Příznivou zprávou pro posluchače je fakt, že vstupenky na klasické koncerty se budou nabízet za jednotnou cenu (260,- základní vstupné; 210,- senioři; 130,- studenti, ZTP, ZTP/P). Programová brožura nadcházející sezony je k dispozici v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky a je ke stažení na webových stránkách filharmonie www.kfpar.cz. Vstupenky na koncerty bude možné zakoupit v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky a prostřednictvím webu kfpar.cz. 

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice