Kdo zabil psa? Záhadnou smrt řeší patnáctiletý autista…

Co všechno se může stát, když záhadnou smrt začne řešit patnáctiletý chlapec s poruchou autistického spektra? O tom pojednává nová inscenace Východočeského divadla Pardubice Podivuhodný případ se psem. Ta je v současné době k vidění na Malé scéně ve dvoře.

Pes zapíchnutý vidlemi

Nadšený matematik a obdivovatel vesmíru Christopher najde jednoho dne za plotem zahrady psa zapíchnutého vidlemi. Tato tragická událost ho přiměje k tomu, že se rozhodne vypátrat pachatele. A to i přesto, že si nikdy předtím netroufl sám vyrazit ani na konec ulice. Christopherova dobrodružná cesta obrátí vzhůru nohama život nejen jemu, ale i jeho rodičům.   

Napínavý příběh puberťáka, který trvá na přísných pravidlech, nerad opouští svůj byt a nesnáší, když se ho někdo dotýká, je především neobyčejně silnou výpovědí o střetu dvou odlišných světů. Christopher totiž příliš nerozumí tomu, co se děje venku a ani lidem, kteří se vyjadřují ve zrádných metaforách. Ty pro logicky uvažujícího autistu představují spíše chaos, zmatek a paniku.

Výborné herecké výkony

Povedená dramatizace románového bestselleru z dílny současného britského autora Marka Haddona umně spojuje spoustu humorných, tklivých i dojemných situací, které na komorní scéně velmi dobře fungují. A to nejen díky výborným hereckým výkonům v čele s představitelem titulní role Christophera Josefem Láskou, jehož v různých figurách skvěle doplňují Ladislav Špiner, Petra Janečková, Petr Borovec a Eliška Lásková. 

Bez zbytečného sentimentu

O citlivou režii se postarala Kasha Jandáčková. Silný zážitek z pardubické inscenace umocňují rovněž zajímavé projekce a nejrůznější světelné a zvukové efekty.

Východočeské divadlo má na svém kontě podařené představení, které je divákům servírováno bez zbytečného sentimentu, ale naopak s velkým pochopením pro problematiku, s níž se lidé žijící v blízkosti člověka s poruchou autistického spektra musí dennodenně potýkat.

Foto: Východočeské divadlo Pardubice

  •  
  •