Kavárna Universitas s vědcem, který umí odhalit rakovinu…

Pardubice – Profesor Michal Holčapek z Univerzity Pardubice, autor nové metody, která dokáže z kapky krve zjistit rakovinu slinivky, bude hostem Kavárny Universitas. O svém výzkumu, o tom, jaké je další využití analýzy lipidů bude mluvit příští úterý v debatě, kterou pravidelně pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Rakovině slinivky břišní se říká skrytý zabiják. Je velmi těžké ji odhalit, a když už se to podaří, bývá většinou na léčbu pozdě. „Při rakovině dochází k nekontrolovanému dělení buněk. Aby se mohly dělit v takto zrychleném režimu, potřebují spoustu stavebního materiálu, kterým jsou právě lipidy,“ říká profesor Michal Holčapek. Změny v koncentracích různých lipidů v tkáních či tělních tekutinách proto ukazují na řadu závažných onemocnění. Holčapkův tým s využitím vícerozměrné statistické analýzy vypracoval modely, které umožní rozlišit skupiny pacientů od zdravých dobrovolníků se správností vyšší než 90 procent. Nyní pokračuje v ověřování metodologie na dalších typech onkologických onemocnění a jeho cílem je fáze klinického použití.

Na výzkumu profesora Holčapka se dnes kromě jeho týmu na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice podílí odborníci z Fakultní nemocnice v Olomouci či brněnského Masarykova onkologického ústavu.

Prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D. je absolventem Univerzity Pardubice, na které v roce 1999 získal doktorát. Od roku 2009 je profesorem analytické chemie a specializuje se na analýzu organických a bioorganických látek, především na lipidomickou analýzu. Se svým týmem pracuje na výzkumu typů rakoviny s vysokou úmrtností a bez spolehlivého screeningu, například rakoviny plic, prostaty, ledvin a slinivky.

Kavárna Universitas se otevře v úterý 28. května 2019 v 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Vstup na akci je volný.

Autor: Martina Macková – vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Zdroj a foto: Univerzita Pardubice

  •  
  •