Jubilejní sezónu Východočeského divadla uzavřou Tři veteráni…

Pardubice – Stávající divadelní sezóna pardubického souboru byla výjimečná nejen oslavami 110. výročí otevření historické budovy Městského divadla, ale i několikaměsíčním uzavřením hlediště pro diváky z důvodu koronavirové pandemie. Covid-19 odložil tři premiéry, poslední chystanou však divadlo uvede podle původního plánu – o víkendu 20. a 21. června na letní scéně na vyhlídce Kunětické hory. Magický prostor pod hradem tentokrát ožije příběhem rodinné pohádky Tři veteráni, kterou zde inscenuje režisér Petr Novotný.

Abych řekl pravdu, nemám k pohádkám nijak hluboký vztah. Jenomže Veterány nevnímám jako pohádku, ale jako příběh zralých chlapů, kteří mají ještě klukovskou duši. Potloukají se po světě a snaží se ho pochopit. Pokoušejí se v něm nějakým způsobem žít a já strašně trpím, když jim ten svět nakope p*del, protože mám pocit, že je to tak trochu i o mně, že tomu rozumím. Člověk se znova a znova dopouští stejných chyb. Pro mne je ten příběh spíš povídkou o určité etapě lidského života, a jak člověk zachází s životem vůbec. Baví mě od začátku do konce. Fandím tomu a směju se skoro každé větě. Já osobně mám v českém humoru nejraději linii – Hašek, Werich, Svěrák – Cimrman. Proto mám pro Tři veterány slabost,“ říká Petr Novotný.

Hlavní role tří vysloužilých vojáků pohádkového příběhu Jana Wericha známého především z jeho již kultovního filmového zpracování ztvární Tomáš Lněnička, Martin Mejzlík a Alexandr Postler.

J. Werich – Z. Svěrák – O. Lipský – P. Abraham / TŘI VETERÁNI
« 2 z 19 »

Divadelní adaptaci na základě literárního scénáře Zdeňka Svěráka připravil Petr Abraham, pod dramaturgií je podepsaná Jana Uherová, scénu navrhl Ivo Žídek, působivé kostýmy jsou z dílny Romana Šolce.

Po předprázdninových plenérových reprízách divadlo titul přenese do Městského divadla, premiéra interiérové verze se zde uskuteční 5. září.

Autor: Radek Smetana
Foto: Jiří Sejkora
Zdroj: Východočeské divadlo Pardubice

  •  
  •