Jezdeckému sportu se v lanškrounské zemědělské škole daří již padesát let…

Lanškroun – Střední škola zemědělská a veterinární v Lanškrouně si 8. května 2019 v rámci tradičního dne otevřených dveří připomněla padesáté výročí chovu koní a počátků jezdeckého sportu v tomto městě.

Odhalení pamětní desky připomínající toto jubileum byl spolu s dalšími členy krajské rady přítomen také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Za posledních deset let se tato střední škola změnila k nepoznání a je chloubou Pardubického kraje," řekl hejtman.

O tom se ostatně mohla přesvědčit široká veřejnost, která do areálu školy v Třešňovci zavítala. Pod vedením současného ředitele Davida Hrušky, který je ve funkci devátým rokem, jsou zde rozvíjeny podmínky pro kvalitnější výuku veterinárních a zemědělských předmětů. Bylo vybudováno tzv. veterinární centrum z části tzv. staré budovy a moderní kravín v areálu statku, z dotačních prostředků se podařilo výrazně modernizovat téměř všechny učebny, škola se může pochlubit novými laboratořemi chemie a pěstování rostlin, selským dvorem a výukovým arboretem, z nevyhovujících prostor starých šaten a skladů ve staré budově vznikla školní minimlékárna, která zpracovává přebytkové mléko ze školního statku. Škola si zachovala renomé jedné z největších zemědělských škol v zemi, kde se stále ještě vyučují předměty zaměřené na zemědělství, což platí i v případě nového oboru Veterinářství.

Jezdeckému sportu se v lanškrounské zemědělské škole daří již padesát let
« z 4 »

Součástí 20. ročníku dne lanškrounské střední školy byl 39. ročník jezdeckých závodů O hliněný pohár, uskutečnila se též dražba plemenných zvířat a v pestrém programu nechyběly ani takové atrakce, jakými jsou kočárové jízdy, soutěž v králičím hopu či ukázky komunikace s koněm. Veřejnost si mohla během celého dne prohlédnout vybavení školy, laboratoř veterinárního centra, zemědělskou techniku i nový kravín. „Akce jako jezdecké závody o Hliněný pohár přispívají nejen k propagaci školy, ale také k celkovému pozitivnímu vztahu k zemědělství. O tom, že se to v Lanškrouně daří, svědčí hojná účast návštěvníků, a to i rodin s dětmi," řekl Václav Kroutil, radní pro zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova. A slovy chvály nešetřil ani Bohumil Bernášek, radní pro školství, který významnou měrou přispěl k realizaci zmíněné pamětní desky. „Pamětní deska k padesátiletému jubileu jezdeckého sportu na lanškrounské zemědělské škole vznikla z iniciativy absolventů školy z roku 1971. Její grafické podoby se ujali žáci a pedagogové Střední průmyslové školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí, kterým bych chtěl toto cestou poděkovat za velmi zdařilé dílo," řekl v závěru tohoto slavnostního okamžiku Bohumil Bernášek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj