Jedinečné příběhy v hudbě

Pardubice – Při prosincových abonentních koncertech v Komorní filharmonii Pardubice se po tři za sebou jdoucí večery představí jako host vynikající violoncellista Emil Rovner. Půjde o jeho vůbec první vystoupení s Komorní filharmonií Pardubice a při této příležitosti zazní v jeho provedení hned dvě díla.

V české premiéře uvede Koncert pro violoncello a orchestr Jakobův sen od Barucha Berlinera. „Jakobův sen je přímo protkán prvky židovské lidové hudby, což u nás uslyšíte málokdy, a těšíme se na vyloženě strhující závěr této skladby, při kterém se bude moci zapojit i publikum. Bude to pro všechny jistě neobvyklý zážitek," prozradila koncertní manažerka Vladislava Kopecká.

Druhou skladbou v podání Emila Rovnera, který působí jako profesor na drážďanské Hochschule für Musik Carl Maria von Weber, bude Concertino pro violoncello a orchestr Mieczyslawa Weinberga. V obou případech se jedná o díla autorů židovského původu, a i proto nad koncerty převzala záštitu velvyslankyně státu Izrael v České republice Její Excelence Anna Azari. 

Pod taktovkou šéfdirigenta Stanislava Vavřínka zazní ještě dvě další, skoro až pohádkově znějící kompozice. Jsou jimi Pohádka o krásné Meluzíně Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a suita z baletu Čarodějná láska Manuela de Fally. Koncerty Jedinečné příběhy v hudbě se uskuteční v pondělí 12.12., v úterý 13.12. a ve středu 14.12. v Sukově síni Domu hudby vždy od 19 hodin.

Vstupenky lze zakoupit v Turistickém informačním centru v Machoňově pasáži v Pardubicích, prostřednictvím online webu www.kfpar.cz či na večerní pokladně před koncertem.

Autor: Andrea Žeravíková
Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice