Investice do úsporných opatření na středních školách ušetří budoucí náklady na energie

Pardubice – Rada Pardubického kraje posvětila návrhy energetických úspor na řadě krajských středních škol. Investice ve výši 27,5 milionů korun by měla v budoucnu ušetřit kraji peníze za energie. Unikátním příkladem úspor je projekt malé vodní elektrárny při Průmyslové střední škole v Letohradě. Elektrárna by měla vyrobit dostatek energie pro provoz celé školy.

„Energetická krize a její velký dopad na provoz škol nás přímo nutí k tomu, abychom se uchýlili k úsporným opatřením, která nám v budoucnu peníze za energie ušetří. Odbor školství Pardubického kraje vytvořil seznam s návrhy úspor v celkovém součtu 27,5 milionů korun. Z velké části chceme úspor docílit výměnou osvětlení za LED světla, výměnou oken a dveří, nižší částky vynaložíme na výměnu spotřebičů nebo tepelných zařízení. Výjimečným projektem je vybudování malé vodní elektrárny za necelé 2 miliony korun, která by měla vyprodukovat dostatek energie pro provoz celé letohradské průmyslovky," vysvětlil radní pro oblast školství Josef Kozel.

Investice do úspor jsou chystány například na Střední průmyslové škole v Chrudimi, Střední škole zahradnické a technické v Litomyšli, Středním odborném učilišti Svitavy, Odborném učilišti Chroustovice, na Gymnáziu Svitavy či Gymnáziu Dašická v Pardubicích.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj