Informační centra hodnotila nejistou sezónu…

Pardubicko – Setkání turistických informačních center (TIC) z Pardubického a Královéhradeckého kraje hostil letos Pardubický kraj v areálu Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Pracovníci východočeských „íček" se sešli, aby zhodnotili letošní náročnou sezónu a zároveň si sladili plány do budoucna.

Letošní sezóna začala nejistě, ale v letních měsících se rozjela na plné obrátky. Pocítila to v návštěvnosti i informační centra, která jsou mnohdy prvním místem, kam návštěvník v nové destinaci zavítá.

„Z většiny míst jsme slyšeli, že letos sice ubylo zahraničních turistů, ale o to více bylo těch domácích,"uvedl René Živný, radní Pardubického kraje pro sport, cestovní ruch a volnočasové aktivity. „Velmi si vážím práce zaměstnanců TIC, kteří jsou v každodenním styku s turisty a kteří přístupem a informovaností mohou velmi ovlivnit dojem a spokojenost zákazníka. Velká část zaměstnanců TIC jsou srdcaři, kteří svoji práci vykonávají nejen zodpovědně, ale také s velkou dávkou nadšení. I proto jsem přesvědčen, že je smysluplné síť TIC v kraji finančně podporovat dotačním titulem, v kterém rozdělujeme na základě žádostí celkem 1,6 miliony korun," dodal René Živný.

S tímto názorem se shoduje i radní Královéhradeckého kraje Pavel Hečko, který má v gesci cestovní ruch a také se tohoto setkání aktivně účastnil: „ Několikrát jsem se osobně přesvědčil, jak jsou turistická informační centra pro turisty důležitá a nelze je nahradit pouze informacemi z webových stránek. Vážím si všech, kteří trpělivě a s úsměvem radí a doporučují turistům, co v našem regionu navštívit a zažít."

Setkání pracovníků cestovního ruchu bylo doplněno i odbornými přednáškami, např. o místních poplatcích z pobytu, kde došlo k velké změně novelou zákona s účinností od  1. ledna 2020. Na četné dotazy odpovídal Ing. Petr Studnička, Ph.D. z Vysoké školy hotelové v Praze.

O dobrovolnictví v zahraničí ve spojení s cestovním ruchem informovala ve svém zajímavém příspěvku PhDr. Monika Nová, Ph.D. z Univerzity Karlovy v Praze.

Destinační společnost Východní Čechy představila česko-polský projekt „Hrady a zámky nás spojují", který realizuje společně s polským partnerem projektu Dolnoslezskou turistickou organizací z Wroclavi a českým partnerem Destinační společností Orlické hory a Podorlicko. Projekt je realizován na podporu a prodloužení návštěvnosti s využitím unikátnosti historických skvostů jak ve Východních Čechách, tak i v Dolnoslezském vojvodství.

Příjemným zakončením celého pracovního dne byla pro všechny prohlídka areálu Národního hřebčína Kladruby nad Labem, včetně zámku, kočárovny i stájí.

Zdroj a foto: Pardubický kraj