I za pandemie turisté hráli hru 30xParKem

Pardubice – Pardubický kraj se před dvěma lety domluvil s Klubem českých turistů a rozmístil na 30 rozcestníků na zajímavých místech v kraji tabulky s QR kódy pro účast ve vědomostní hře 30x Pardubickým krajem, v mobilní aplikaci 30xParKem. I když do organizace nové soutěže zasáhla pandemie, spustil kraj v sezóně 2020 pilotní projekt a v roce 2021 už regulérní první ročník soutěže. Zúčastnili se ho téměř tři stovky lidí.

Jednotlivá stanoviště jsme rozmístili rovnoměrně po kraji na turistických trasách a zájemci je mohli nalézt v podobě QR kódů na turistických rozcestnících. Cílem bylo vytáhnout lidi ven, dostat je do míst, kam musí alespoň poslední část cesty dojít pěšky nebo dojet na kole, a aby se při tom prostřednictvím otázek dozvěděli něco více o Pardubickém kraji či o historii navštívené lokality a jejího okolí," řekl radní pro cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity Alexandr Krejčíř.

Hra je určena lidem s chytrými telefony a měla tedy ambici zaujmout zejména mladší generaci. Zapojila se do ní ale i řada aktivních seniorů. Každé místo má zásobník otázek, které se různě generují, proto každý účastník odpovídá na něco jiného.

„Chtěli jsme přinést nějakou přidanou hodnotu, že se lidé něco dozvědí, po něčem musí zapátrat a přitom něco udělají pro své zdraví. Díky variabilitě otázek mohou soutěžit i několik let po sobě s různými otázkami. Potom můžeme vybrat zase jiná místa," dodal náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

Autory hry jsou fotograf Štěpán Bartoš a programátorka Anna Vavrečková, kteří obsah průběžně uzpůsobují podle ohlasů účastníků. V roce 2021 byl počet účastníků přibližně o stovku vyšší než pilotním projektu, ale stejně jako v roce 2020 stihlo navštívit všech 30 míst jen 10 lidí. Z těch byli vylosování výherci poukázek na kolo a sportovní vybavení za celkem 25 tisíc korun. Vítězkou se stala Jana Zrzavá a na dalších dvou místech byly vylosovány Ditta Kukaňová a Olina Klimešová.

Soutěžní turistická hra 30xParKem v květnu vstoupí do druhého ročníku a výherce budeme znát po 30. dubnu 2023.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková – oddělení komunikace / Pardubický kraj
Zdroj a foto: Pardubický kraj