Hudba pro dva

Pardubice – Komorní filharmonie Pardubice na říjen připravila koncertní program, který přivede na podium Sukovy síně dva mladé, avšak velmi úspěšné české umělce. Tím prvním je klavírista Marek Kozák, který patří k nejtalentovanějším klavíristům mladé generace a na mezinárodních soutěžích sbírá jeden úspěch za druhým, a to i v opravdu těžké konkurenci. Druhým významným jménem je dirigent Marek Prášil, který je debutantem Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2022. I když se znají z dob svých studií na ostravské konzervatoři, společně se takto představí poprvé.  Po tři za sebou jdoucí večery nabídnou posluchačům v Pardubicích program, jehož největším lákadlem bude Schumannův klavírní koncert a moll v provedení Marka Kozáka.

"Na Pardubice a její Komorní filharmonii mám mnoho vzpomínek. Poprvé jsme spolu hráli ve finále Chopinovy soutěže v Darmstadtu v roce 2013, na které navázaly později další koncerty, například na Chopinově festivalu v Mariánských Lázních či na festivalu Euroart v Praze. Je to patrně jediný orchestr, se kterým jsem absolvoval relativně dost koncertů v jiných městech, ale na domácím pódiu spolu letos zahrajeme poprvé. O to více se na provedení Schumannova klavírního koncertu těším. Hudba tohoto německého romantika mě provází nejen v roli sólového klavíristy, často hraji také jeho komorní díla. Schumann je mi velmi blízký, sdílím s ním také stejné datum narození. S Markem Prášilem se znám od svých 15 let, kdy jsme spolu studovali na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Na pódiu se potkáme poprvé. Moc se těším!" uvedl klavírista Marek Kozák.

Bohaté zkušenosti s pardubickým orchestrem má také dirigent Marek Prášil. "Komorní filharmonie Pardubice patří bez nadsázky mezi mé nejoblíbenější české orchestry, ke kterým se pravidelně a rád vracím, a to po lidské i umělecké stránce. Vždy se těším na přátelskou atmosféru, ale také chuť intenzivně a detailně pracovat na každém z našich společných koncertních programů a že té společné radosti z hudby již bylo!  Musím zde vzpomenout naši poslední spolupráci – hostování v Praze, kdy jsem kvůli nehodě vlaku vůbec nezvládl plánovanou generální zkoušku, ale až koncert samotný. Maximální profesionalita každého hráče ale způsobila, že na společném výsledku nebylo nic znát, za což jim velmi děkuji! Nadcházející abonentní koncerty představí mimo Schumannova klavírního koncertu s mým spolužákem z ostravské konzervatoře, Markem Kozákem, s kterým se na pódiu potkáme poprvé právě v Pardubicích, především dvě málo uváděné orchestrální skladby: Rousselův Koncert pro komorní orchestr se slyšitelnou inspirací jeho původní profese – námořníka, a dále také Sibeliovu až neprávem zřídka uváděnou pohádkovou suitu Swanwhite. Moc se těším a srdečně všechny posluchače zvu!" nechal se slyšet dirigent Marek Prášil. 

Koncerty se konají ve dnech 3., 4. a 5. října od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích.
Vstupenky: www.kfpar.cz

Autor: Andrea Žeravíková
Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice