Hrad Svojanov se promění v tržiště…

Svojanov – Na královské sídlo míří řemeslníci společně s tanečnicemi, divadelníky a šermíři. Hradem se ponese středověká hudba.

Hrad Svojanov se o víkendu 4. a 5. května promění ve velké tržiště. Na jarmarku si lidé budou moci vybrat z nabídky originálních ručně vyráběných šperků, svíček z včelího vosku, dřevěných hraček a voňavých polštářků, skleněných vitráží a bytových doplňků. Nebudou chybět ani chutné sýry, zeleninové hořčice a zavařeniny, nefalšované valašské frgále, kremrole, či sušené ovoce a oříšky. Mnozí řemeslníci svůj zručný um předvedou přímo na jarmarku.

Nachystaný je samozřejmě bohatý doprovodný program na hlavním nádvoří. Mladoňovské Perchty von Bladen už tradičně rozvlní své sukně. Slibují nové tance, kostýmy a zahrají i příběh s benátskými maskami. Tanečnice Jahanara z Prostějovska dovezou orientální rytmy. Šermířsko divadelní podívanou předvede skupina Grál z Třebíčska a show i s prapory Bandiere e Spade – Prapory a meče z Brna. Pezinský Féder Teáter pobaví děti i dospělé hudebně loutkovým představením. Středověká hudba zazní v podání muzikantů z Liberecka, kteří si říkají Subulcus.

Návštěvníci památky nepřijdou ani o komentované prohlídky empírového paláce s obnovenými stropními malbami a novými výmalbami vstupních prostor, středověkého sklepení opředeného legendami o hradu, mučírny a domu zbrojnošů, ani o procházky v zahradách a výstup na hlásku. Hrad Svojanov je v květnu otevřený každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin.

Zdroj a foto: Hrad Svojanov

  •  
  •