Hrad Svojanov se promění v autosalon…

Svojanov – Automobilům letos na hradě netradičně zasvětili první červnový víkend. Sraz si zde totiž dali majitelé moskvičů.

„Sám jsem majitelem tohoto vozu, proto jsem pořadatelům nabídl možnost, uspořádat sraz přímo na hradě. Přijde mi stylové do historického prostředí umístit tato auta,“ odtajňuje záměr svojanovský kastelán Miloš Dempír. Pro návštěvníky, kteří si auta budou moci prohlédnout, to bude zajímavá atrakce. Pořadatelé předpokládají, že na Svojanov dorazí 40 až 50 vozů známé značky. Výletníci se s nimi budou setkávat po celém hradním areálu. „Ty nejzajímavější budou na hradním nádvoří, ostatní v postranních komunikacích,“ upřesňuje kastelán.

Sraz začíná v sobotu 2. června v devět hodin ráno. Během dopoledne nebude chybět přehlídka jednotlivých vozů a samozřejmě také burza náhradních dílů. Hodinu po poledni se šoféři se svými moskviči vydají na spanilou jízdu do Bystřice nad Pernštejnem. Návrat na hrad je plánovaný na 16.30 hodin. Motoristé budou se svými, dnes už veterány, rovněž soutěžit o ten nejhezčí.

Moskevská automobilka začala moskviče vyrábět v 30. letech minulého století. „Nejstarší kousky ale u nás neuvidíme, protože do Československa se začaly dovážet až v šedesátých letech,“ podotýká Miloš Dempír. Výroba moskvičů skončila počátkem tohoto století.

Návštěvníci památky po dobu konání akcí nepřijdou o komentované prohlídky empírového paláce s unikátní kopií pohřební koruny Přemysla Otakara II., středověkého sklepení opředeného legendami o hradu, mučírny a domu zbrojnošů, ani o procházky v zahradách a výstup na hlásku.

Hrad Svojanov je v červnu pak po celý týden, vždy od 9 do 17 hodin.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V loňském roce hrad navštívilo víc než 57 tisíc turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století, v mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací naleznete na: www.svojanov.cz nebo www.facebook.com/svojanovcz/

  •  
  •