Hrad Svojanov opět otevírá své brány…

Svojanov – Někdejší královské sídlo v úterý 12. května 2020 přivítá návštěvníky. Kromě hradních zahrad, vyhlídek a hradeb, budou moci vystoupat i na věž. Platit budou jiná pravidla.

Koronavirus SARS-CoV-2 uzavřel na několik týdnů památky. S uvolněním vládních opatření se brány opět otevírají. Od úterka se návštěvníci mohou podívat do venkovního areálu Svojanova. Pracovníci hradu se snažili prostředí připravit tak, aby se výletníkům na Svojanově líbilo. „Uvidí jarní zahrady a hrad ve velice přívětivé podobě, rozkvetlé stromy, jarní květiny, namlouvající se pávy,“ popisuje kastelán hradu Miloš Dempír. Přístupná bude celá zahrada, vyhlídkové altány, nádvoří, hradby i věž. Celý hradní areál čítá trasu dlouhou zhruba tři čtvrtě kilometru.

Za pobyt v hradním areálu zaplatí výletníci standardní vstupné. „Pokladna bude přístupná pro jednoho člověka se svými rodinnými příslušníky. Až si zakoupí vstupenky a opustí prostory pokladny, bude moci vstoupit další,“ upřesňuje kastelán. U závory před hradní branou bude pracovník, který zkontroluje vstupenky, ale také zkoordinuje počet osob, které do pokladny vstoupí. Před pokladnou si všichni budou muset ošetřit ruce dezinfekcí podobně, jak jsou zvyklí z obchodů. 

Návštěvníci budou moci vystoupat také na hlásku, aby se mohli rozhlédnout do malebného okolí. Vstup však bude z bezpečnostních důvodů omezený, aby se ve věži neshlukovalo více osob. „Hláska bude mít samostatný provozní řád, aby se lidé vystřídali a nevystupovali naráz ve velkých skupinách.  Vstup bude omezený na jednu rodinu,“ informuje Miloš Dempír. Další návštěvník s rodinou může vejít do prostor věže, až předchozí rodina sejde dolů. „Pokud by lidé nedodržovali kázeň v souladu s vládními nařízeními, museli bychom přistoupit k tomu, že bychom věž úplně uzavřeli. V době, kdy jsme byli dva měsíce uzavření, nám stát nepomohl. Jsme odkázaní na to minimum, které máme a které si posléze vyděláme. Nejsme schopní personálně posilovat provozní dobu o lidi, kteří by pouze hlídali věž,“ podotýká kastelán.

O dva týdny později, tedy od 26. května hrad zpřístupní také prohlídkové okruhy interiérů hradu. „Prohlídky budou omezené, aby splňovaly vládní nařízení. Přesné počty osob v prohlídce a další podrobnosti ještě upřesníme,“ dodává kastelán Miloš Dempír. Hrad Svojanov má v květnu brány otevřené od 9 do 17 hodin denně kromě pondělí. Pro návštěvníky bude otevřená také zahrádka hradní restaurace.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V roce 2019 hrad navštívilo rekordních 83.474 turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.

Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. Století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.

Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. Století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.

Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.  

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na:
www.svojanov.cz
www.facebook.com/svojanovcz/

  •  
  •