Hrad Svojanov budou opět chránit hradby…

Svojanov – Opevnění pod gotickou zahradou, které v létě protrhly přívalové deště, stavebníci zacelí. Peníze na jejich obnovu se podařilo sehnat.

Když voda po přívalových deštích narušila statiku a posléze způsobila protržení hradebního opevnění pod gotickými zahradami, nebylo jisté, zda se do opravy budou moci stavebníci pustit ještě v letošním roce. Rozpočet rekonstrukce hradeb vychází bez mála na dva miliony korun. Peníze se ale naštěstí podařilo dát dohromady. „Osm set tisíc korun jsme získali jako mimořádnou dotaci od ministerstva kultury, tři sta tisíci korunami přispěl Pardubický kraj," upřesnil kastelán hradu Miloš Dempír. Veřejná sbírka na záchranu hradeb, kterou správa hradu Svojanov vyhlásila, přinesla na konto opravy 130 tisíc korun. Zbývající část dofinancuje město Polička, co by majitel hradu.

Na poškozené hradební zdi už pracuje dodavatelská firma, která vyhrála výběrové řízení. „Zároveň s pracemi probíhá i archeologický průzkum," potvrdil kastelán. Řemeslníci nejprve rozebrali novodobou korunu hradby. Tedy tu část opevnění, která byla na historické hradbě vybudovaná v roce 2012. Stavebníci rozebrali také poškozené části a sousední úseky staré pozdně gotické hradby. „Stavební firma vyhloubí terén. Vybuduje betonové základy, na které posléze vystaví novou hradbu," informoval Miloš Dempír. Nové opevnění bude opatřené drenáží, aby byl okolní terén co nejvíc odvodněný. Pod svrchní zeminou bude prostor vyplněný štěrkem. „Drenáž a vývody z hradeb by měly do budoucna předejít zadržování vody za hradbami a vyvarovat se tak podobným situacím, ke které došlo v letošním roce," vysvětlil kastelán.

Pokud půjde vše podle plánů a nebudou stavebníky zdržovat rozmary počasí, měly by být veškeré práce na opevnění hotové ještě do konce letošního roku. Na obnovené parkány by se první návštěvníci hradu mohli podívat už v jarních měsících příštího roku.  

Hrad Svojanov vzhledem k vládním opatřením je v současné době pro veřejnost uzavřený.

Zdroj a foto: Hrad Svojanov