„Hokejový“ nábor v Pardubické nemocnici přilákal 23 nových dárců krve…

Pardubice – Již poosmé se na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice konala náborová akce podpořená HC Dynamo Pardubice. Tentokrát na ni přišlo 23 nových dárců krve.

Na ledě v letošní sezoně hokejové Dynamo neprožívá často slastné okamžiky, ovšem mimo kluziště přispělo k cennému úspěšnému výsledku. Nábor nových dárců krve na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice, který klub již osmým rokem podporuje, přilákal 23 nováčků. Akce nazvané „Daruj krev s pardubickými hokejisty“ se v průběhu dnešního dopoledne zúčastnilo celkem 77 lidí.

„V naší nemocnici momentálně zaznamenáváme vyšší potřebu krve. Proto jsme rádi, že jsme získali další nové dárce. Jejich počet při dnešní akci nás velmi potěšil,“ řekla primářka transfuzního oddělení Helena Geierová.

V České republice v současnosti chybí zhruba sto tisíc dárců nejcennější životní tekutiny. Nedaří se generační obměna. Dárcovská základna stárne a ubývá, naopak mladých nepřibývá tolik, jak by transfuzní oddělení potřebovala. „Proto jsou pro nás velmi důležité náborové akce tohoto typu. Zhruba dvě třetiny prvodárců, kteří se na nich objeví, docházejí v dalších letech pravidelně na odběry. To je velmi pozitivní, abychom mohli mít co nejširší registr dárců,“ řekla primářka Geierová a dodala: „Budeme pochopitelně velmi rádi, když tento trend zůstane zachován i po této akci a dnešní prvodárci k nám budou docházet i nadále.“

Do odběrů krve se již tradičně zapojilo aktivně i HC Dynamo, které navíc všem zúčastněným dárcům věnovalo vstupenky na nejbližší domácí utkání a prvodárcům rovněž drobný dárek. Hráči sice ve stejnou dobu polykali tréninkové dávky před dalšími důležitými extraligovými zápasy, a tak na transfuzním oddělení chyběli. Dorazil pouze v současnosti zraněný útočník Patrik Poulíček o berlích. Ovšem jeho nedávná dovolená v exotické, leč z pohledu dárcovství rizikové destinaci ho tentokrát z odběru vyloučila.

„Hokejový“ nábor v Pardubické nemocnici přilákal 23 nových dárců krve
« 1 z 4 »

„Rozhodl jsem se darovat krev, protože mám volno kvůli mému zranění, takže mám čas sem přijít. Myslím si, že je to dobrá věc, ať už kvůli dobrému pocitu nebo pocitu pro povinnost. Necelých šest měsíců zpátky jsme byli s přítelkyní na dovolené na Bali, a tak nám sestřičkami bylo sděleno, že jsme bohužel ještě v karanténním období, kdy nám nemůžou odebrat krev,” vysvětlil Patrik Poulíček.

Hokejisty však zastoupili opět členové klubového managementu a sekretariátu. Opakovaně na odběrové lůžko ulehl bývalý reprezentační brankář a nyní člen představenstva Dušan Salfický a mluvčí klubu Kristýna Řezníčková. A spolu s nimi si premiéru prožili dva jejich kolegové.

Svůj první odběr krve v životě absolvoval generální ředitel Martin Sýkora. „V minulosti jsem párkrát uvažoval o darování krve, ale vždy z toho z nějakého důvodu sešlo. Tentokrát jsem ani neuvažoval, že bych nešel. Tato akce má velký smysl a jsem rád, že se jí náš klub již osmým rokem účastní,“ pronesl generální ředitel Sýkora.

Z premiérového odběru si odnesl pozitivní dojmy. „Je tady skvělý personál a příjemná atmosféra. Odběr byl naprosto bezbolestný, vše proběhlo bez problémů. Takže určitě chci dál v dárcovství krve pokračovat. Je to velmi důležitá činnost,“ řekl generální ředitel Sýkora.

S obdobnými pocity opouštěla odběrovou místnost i Lucie Ficková. „Mám velkou radost,“ prohlásila mladá dáma, která vede klubový sekretariát. Před rokem přišla se svými kolegy, ale na první odběr krve si musela počkat. „Byla jsem zdravá, ale vážila jsem méně, než je minimální váha určená pro dárce. Letos jsem už tento parametr splnila, což mě těší. Také jsem se okamžitě zaregistrovala mezi dárce kostní dřeně a mám za sebou i odběry krevní plazmy,“ řekla Lucie Ficková a dodala: „I já chci určitě darovat krev pravidelně v dalších letech.“

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje

  •  
  •