Hejtmani mají zájem na důsledném prošetření celého případu rodičky z Vamberka a nastavení systému spolupráce obou krajů…

Pardubice – Hejtman Martin Netolický jednal se svým protějškem z Královéhradeckého kraje Jiřím Štěpánem o mimořádné události, která nastala v červnu při porodu pacientky z Vamberka.

Pacientka nejprve směřovala do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, následně směřovala do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, až skončila v Pardubické nemocnici, kde porodila ihned po příjezdu. Hejtman Martin Netolický chtěl Jiřího Štěpána především detailněji informovat o celém případu a upozornit na problematický převoz pacientky a její nepřijetí ve dvou nemocnicích na území Královéhradeckého kraje. Hejtmani se shodují na nutnosti prošetření případu a prověření celého systému spádovosti směřování pacientů.

„Osobně jsem přesvědčený, že by se měla tato událost vyšetřit nejen v rámci úkonů v Pardubické nemocnici, ale měl by být zkoumán celý proces od přivolání záchranné služby Královéhradeckého kraje, přes situaci v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou až po záležitosti dotýkající se Fakultní nemocnice Hradec Králové, kam pacientka docházela na pravidelná vyšetření,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že Ministerstvo připravuje vyšetřovací tým, který by se měl celým případem zabývat a řešit individuální selhání. „Otázek v celém případu je celá řada a je nutné hledat odpovědi se všemi, kterých se týká. Je nutné se bavit také o celém systému spolupráce v rámci obou krajů tak, aby nedocházelo k obdobným případům,“ doplnil hejtman.

Hejtman Jiří Štěpán po jednání uvedl: „Celá událost je nešťastná a osobně bych si přál, aby se už nikdy neopakovala. S panem hejtmanem Netolickým souhlasím v tom, aby se prošetřil celý případ od příjmu pacientky královéhradeckou záchrannou službou, až po porod v Pardubické nemocnici. Dle dostupných informací byla pacientka při příjezdu do Pardubické nemocnice v pořádku a porod proběhl bez komplikací. Ty nastaly až posléze. Všichni máme jednoznačný zájem na tom, aby se celý případ prošetřil nezávislou autoritou. Na nás je, abychom případné nedostatky ve sdílení informací mezi zdravotnickými zařízeními vylepšily.“

Další jednání, které vyvolal hejtman Martin Netolický, se v této věci uskuteční ve čtvrtek ráno ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. „Požádal jsem o toto širší setkání se všemi zúčastněnými, protože sám jsem zastáncem aktivní komunikace. Jsem rád, že se vedení Fakultní nemocnice nebrání a je připraveno s námi debatovat. Budu také chtít, aby se jednání zúčastnil zástupce Ministerstva zdravotnictví,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •