Hasiči museli evakuovat obyvatele ze zaplavených obcí hlavně na Chrudimsku…

Chrudimsko – Předpověď meteorologů se vyplnila. Silné bouřky a krupobití zasáhly Pardubický kraj. 

“V jednu chvíli to byla opravdu obrovská smršť. Během asi 30 minut zasahovali hasiči u 60 událostí,” upřesňuje situaci kolem nedělního poledne operační důstojník. Od nedělního rána až do 15 hodiny evidujeme už více než 200 výjezdů.

HZS Bourka kraj 140620201
« 1 z 16 »

Voda se například na Chrudimsku, konkrétně u Vápenného Podola a Hrbokova valila z polí okny do domů. Zatopeno bylo několik domů a došlo i k evakuaci obyvatel. Ohrožena byla i obec Licomělice, kde hrozilo protržení nádrže. Tady hasiči evakuovali asi 17 osob. Vypadalo to, že k protržení hráze rybníka dojde i v Heřmanově Městci u domova důchodců. Tady ale došlo pouze k přelivu vody z hráze. Vylitá voda z rybníku se valila na samotný domov důchodců. Hasiči museli evakuovat 10 osob.

Heřmanův Městec / Foto: Tomáš Vítek
« 1 z 6 »

Čerpáme vodu opravdu v celém kraji. Specifika dnešních zásahů – jedná se zejména o odčerpávání vody ze zaplavených domů, sklepů, výtahových šachet, evakuujeme obyvatelstvo, uvolňujeme ucpané propustky a odstraňujeme spadlé stromy. 

A i nadále jsme v terénu.


Zaplavený Domov pro seniory Heřmanův Městec / Foto: SDH Slatiňany
« 1 z 5 »

Čerstvé aktuální informace z operačního střediska Hasičský záchranný sbor ČR Pardubický kraj. Nejzasaženější je aktuálně Chrudimsko:

Evakuace 17 osob ve Vápenném Podole, 9 osob v obci Načešice, 2 osob v obci Hrbokov. Zároveň nyní probíhá evakuace celého objektu Domova pro seniory Heřmanův Městec. Přízemí bylo ohroženo přívalem vody, ostatní podlaží z toho důvodu, že objekt musel být odpojen od přívodu elektrické energie.

Komplikovaná situace je také v Litomyšli. V této chvíli se řeší na 170 událostí v rámci Pardubického kraje.


Přelouč - Račanský rybník a potok / Foto: David Pospíšil
« 1 z 11 »

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Foto: HZS Pardubického kraje, SDH Slatiňany, Tomáš Vítek, David Pospíšil
Zdroj: HZS Pardubického kraje, SDH Slatiňany, Pardubický kraj

  •  
  •