Frankoscény budou letos jen digitální…

Pardubice – Ode dneška měla být malá scéna Východočeského divadla hostitelem druhého ročníku festivalu Frankoscény. Jedná se o evropský festival frankofonního divadla věnovaný středoškolským divadelním spolkům. Letos se ho mělo zúčastnit 10 divadelních spolků z České republiky, Rumunska, Bulharska a Tuniska. Mnohé spolky se však této mezinárodní konfrontace nechtěly vzdát ani v období pandemie nového koronaviru, a proto se rozhodli odvysílat představení alespoň na facebooku.

„Některé dobré nápady vznikají díky osobním kontaktům. Tak tomu bylo i v tomto případě. Díky partnerství Pardubického kraje s francouzským regionem Centre-Val de Loire jsme se setkali s režisérem Éricem Cénatem. Ten začal spolupracovat s několika gymnázii v našem kraji, které vyučují francouzštinu. Pracoval se studenty a kantory na francouzských divadelních hrách, a také pak přišel s myšlenkou festivalu středních škol Frankoscény.  Loňský ročník byl velmi pěkný a věřím, že v příštím roce se frankofonní studenti a jejich divadelní spolky zase sejdou na prknech Východočeského divadla naživo,“ říká 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který je od loňského roku patronem Frankoscén.

Online verze festivalu bude probíhat na Facebooku: @Festival Virtuel Frankoscény 2020, kde budou od dnešního dne až do neděle publikována videa divadelních představení většiny spolků. Festival bude obohacen i o příspěvky profesionálních umělců a tvůrců z Francie a České republiky, kteří touto cestou chtějí vyjádřit podporu této kulturní události.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •