Festival ptactva oslavte muzejní vycházkou okolo bohdanečských rybníků…

Pardubice – První říjnový víkend již tradičně probíhá podzimní Festival ptactva. Během něho organizují ornitologové z České společnosti ornitologické pro veřejnost vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Letos se připojuje i Východočeské muzeum v Pardubicích – na neděli 6. října od 8:30 hodin připravilo ornitologickou procházku starobylou rybniční krajinou v okolí Lázní Bohdaneč.

„Sejdeme se před sochou svatého Jana Nepomuckého u bohdanečského mlýna, tedy asi 500 metrů od konečné trolejbusu číslo tři. Vydáme se na nenáročnou asi sedm kilometrů dlouhou procházku, při které budeme pozorovat a určovat ptáky. Použijeme i stativový dalekohled s velkým zvětšením,“ zve zoolog Východočeského muzea Libor Praus. „Procházka je vhodná i pro rodiny s dětmi, součástí bude také malá soutěž. S sebou doporučujeme vzít dalekohled a terénní obuv,“ dodává Praus.

A jaké druhy ptáků by mohly být k vidění? „Přestože se mnoho tažných druhů ptáků již vydalo na cestu na zimoviště, stále můžeme v okolí bohdanečských rybníků zastihnout několik desítek ptačích druhů. Z méně běžných ptáků se nám při troše štěstí podaří spatřit například jeřába popelavého, ledňáčka říčního, orla mořského, potápku malou nebo minimálně pět druhů kachen,“ prozrazuje Libor Praus.

Ledňáček říční
« 1 z 4 »

Festival ptactva je kampaní BirdLife International, která má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Festival připadá na první říjnový víkend, kdy partneři BirdLife International organizují v jednotlivých evropských zemích vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. 

Kontakt: Libor Praus, praus@vcm.cz, 605 522 692.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

  •  
  •