Festival Jeden svět Pardubice startuje…

Pardubice –Doprovodný program festivalu Jeden svět Pardubice (22.-25. března). "Vyrob si svůj stát", dokumentární snímek, Bakla café, 15. března od 18:00 hodin.

Rusko na jaře roku 2014 využilo mocenského vakua v Kyjevě k destabilizaci Ukrajiny a provedlo nepřiznanou separatistickou operaci na Donbase. Ozbrojené skupiny proruských rebelů, včetně části nespokojených donbasských obyvatel, ovládly místní úřady a vyhlásily referendum o odtržení od Ukrajiny.

Režisér Antony Butts zobrazuje odhodlání, nadšení i naivitu, aroganci a krutost účastníků převratu. Konflikt vynese k moci sporné postavy a některé vyznavače zanechává mnohdy rozčarované zjištěním, že byli jen pěšáky ovládanými mocnějšími hráči.

„Zařazením snímku do programu reagujeme na aktuální dění na Ukrajině, v některých oblastech tam žijí lidé s válkou osm let," říká dramaturgyně festivalu Anna Hrabáčková.  

Projekci nám umožňuje platforma Promítej i ty!, za kterou stojí festival Jeden svět. Přehlídku i jednotlivé promítání může z výběru filmů o lidských právech minulých ročníků velmi jednoduše uspořádat kdokoliv. (http://promitejity.cz/o-projektu/)

Foto: Milan Jaroš (Zákopy, Zolote, Ukrajina 13.1. 2022)
Zdroj:festival Jeden svět Pardubice