Festival Den architektury už tento týden otevře veřejnosti unikátní stavby a pozve na netradiční místa

KRAJ – Tento pátek začíná na stovce míst po celé republice i na Slovensku festival Den architektury, který až do 6. října nabídne 300 zdarma přístupných akcí.  Festival opět láká na výpravy za moderní architekturou i historickými skvosty, představí budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady či čtvrti. Vedle exkurzí do běžně nepřístupných budov nabízí i architektonické procházky s poutavým výkladem odborníků, nejrůznější přednášky, workshopy nebo akce pro děti. V Pardubicích program nabízí procházku po tvorbě konce 80. a počátku 90. let, porevoluční architektura bude pak tématem procházky v Ústí nad Orlicí. Parky a zeleň ve městě jsou pak tématem Dne architektury v Žamberku.

Akce Dne architektury jsou zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity potřeba rezervace předem. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Paralelně se se Dnem architektury koná i první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po jedenácté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky věnované architektuře a urbanismu. 

Mezi více jak stovkou míst konání Dne architektury najdeme řadu měst v Pardubickém kraji. V Pardubicích mohou milovníci architektury vybírat hned z několika architektonických procházek. Se členy spolku Offcity a jejich hosty je naplánována výprava po stavbách konce 80. a počátku 90. let 20. stol., tedy období přelomu ve vnímání architektury jako součásti veřejného prostoru. Jedna z cest povede po historii místa i příběhem realizace nové stavby Památníku Zámeček. Nové muzeum a související krajinářské úpravy pietního území jsou na místě nacistického popraviště. Další program je připraven ve spolupráci s galerií GAMPA. Zaměří se na umění ve veřejném prostoru a také nabídne happening, který bude symbolizovat přesun Galerie města Pardubice na druhou stranu břehu.

Na proměny města za posledních 30 let se zaměří v Ústí nad Orlicí. V programu najdeme procházku s obousměrně kritickým pohledem na změnu „od šedých tónů po skutečnou barevnost", téma zachovávání historických fasád, ale i hmotové skladby nejen měšťanských domů. Parky a zeleň ve městě jsou tématem programu Dne architektury v Žamberku. Propagátorka žamberské historie Vlaďka Šulcová povede procházku z Masarykova náměstí do Vojáčkových sadů, kde býval kdysi městský hřbitov, přes náměstí Generála Knopa do zámeckém parku. V Litomyšli je program věnován hlavně dětem a nabízí výtvarný workshop, na kterém se představí práci se dřevem v architektuře. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.  

Mottem letošního dvanáctého ročníku festivalu je "Nebourej, transformuj!" a z velké části se tak zaměřuje na příkladná řešení rekonstrukcí a revitalizací. Dalším cílem letošního ročníku je poukázat na význam zelené infrastruktury a nevyužité možnosti zvyšování kvality života ve městech. Další tematické linky připomínají osobnost Josipa Plečnika, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let, a také letos zesnulou českou architektku Alenu Šrámkovou. Pořadatelem festivalu je spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Seznam míst konání:

Banská Bystrica, Bardejov, Benešov, Bílovec, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Čáslav, Čelákovice, Černošice, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Dobříš, Dolní Jirčany, Frýdlant, Helfštýn, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Hrušovany u Brna, Humpolec, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jihlava, Josefův Důl, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Košice, Krásné, Kroměříž, Kutná Hora, Libčice nad Vltavou, Liberec, Libušín, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Most, Náchod, Nakléřov, Nitra, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prostějov, Přerov, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Říčany, Slaný, Strakonice, Svit, Šaľa, Široký Brod, Šumperk, Tábor, Teplice, Tišnov, Trebišov, Trenčín, Turnov, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Vamberk, Varnsdorf, Velké Pavlovice, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vrchlabí, Zlín, Žamberk, Žatec, Žďár nad Sázavou, Železný Brod, Žilina, Žižice.

Autor: Silvie Marková
Zdroj a foto: SMART Communication s.r.o.