Festival člověčí muziky rozzářil ve Chvojně i nestárnoucí Žalman…

Holicko – Festival člověčí muziky. Takový je podtitul stále populárnější hudební přehlídky Folkové Chvojení, jejíž devátý ročník se uskutečnil o víkendu v lesním amfiteátru arboreta ve Vysokém Chvojně u Holic.

Mezi jeho největší hvězdy patřila jedna z nejvýraznějších postav tohoto žánru u nás – Pavel „Žalman“ Lohonka. „Moc jsme se sem těšili. Takových krásných setkání a festivalů zase tolik není. Přijeli jsme si to do Chvojna užít a zapomenout na červené trenýrky,“ konstatoval známý muzikant v narážce na nedávný happening prezidenta Miloše Zemana, při němž hlava státu spálila předmět, který před lety vyvěsila na Pražském hradě skupina Ztohoven místo prezidentské standarty.

„Hraju už padesát let. Jak to prožívám? Jsem rád, že žiju. Vždycky záleží na tom, jak se kdo na kolik cítí. Jestli bude stav českých silnic dál takový, jaký je teď, tak mě asi budou muset dopravovat na místo určení den dopředu,“ usmíval se Žalman, který je ve svých 72 letech stále v obdivuhodné formě.

Tu potvrdila i pardubická folková skupina Marien, jež je tradičně spoluorganizátorem této akce. „Je to hodně náročné,“ potvrdil kapelník Vít Troníček, který měl znovu šťastnou ruku i jako dramaturg festivalu.

Na něm se objevila také skupina Spirituál kvintet, Kamelot či Druhá tráva s Robertem Křesťanem.

Autor: Tomáš Dvořák
Foto: Folkové Chvojení / FOLK ŽIJE! – Ivan Krejza

  •  
  •