Expozice přírody a mincí se v září uzavřou, sály čeká rekonstrukce…

Pardubice – Poslední tři týdny mohou zájemci navštívit dvě stálé expozice ve Východočeském muzeu v Pardubicích – Přírodu východního Polabí a Numismatickou expozici a kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského. Sály ve druhém patře zámku, ve kterých se nacházejí, čeká totiž v příštím roce rekonstrukce.

„Je to nemilá zpráva pro pravidelné návštěvníky, kteří si tyto expozice oblíbili. Ale je nezbytné připravit prostory na rekonstrukci zámku v příštím roce. Musíme uvolnit sály, kde budeme obnovovat podlahy a kamenné prvky. Po skončení rekonstrukce v nich vybudujeme nový prohlídkový okruh Vítejte na dvoře Pernštejnů,“ popsal situaci ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. „Nová expozice numismatiky vznikne ve sklepních prostorách zámku do dvou let. Expozici přírody chceme vybudovat po skončení rekonstrukce v hospodářských budovách zámku,“ vysvětlil Tomáš Libánek.

„I přes dočasná omezení jsem bytostně přesvědčený, že se nám vyplatí se na nějakou dobu ve výstavní činnosti uskromnit a plně se věnovat blížící se rekonstrukci a přípravě nových expozic. Výsledek bude určitě stát za to,“ prohlásil 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek.

VCM Expozice uzavrou 1109201803
« 1 z 7 »

Ve stálé expozici Příroda východního Polabí návštěvníci poznávají přírodní společenstva typická pro širší okolí Pardubic prostřednictvím modelů, fotografií a zvuků. Vitríny jsou doplněny volně přístupnými exponáty, které jakoby přerůstají vně vitrín. Je možné se projít borem, doubravou, smrčinou či lužním lesem, zavítat na hráz rybníka, do rákosí, na rozkvetlou louku, pole nebo na dvorek venkovského stavení.

Stálá numismatická expozice Peníze v Čechách 1520–1620 je umístěna v reprezentačních sálech druhého patra zámku. Tyto prostory jsou výjimečné díky původnímu renesančnímu kazetovému stropu z třicátých let 16. století, který se zde shodou okolností dochoval v téměř neporušené podobě. Mimořádný charakter těchto prostor dokreslují i rozsáhlé fragmenty malířské výzdoby z počátku druhé třetiny 16. století. Většina vystavených exponátů je součástí rozsáhlé numismatické sbírky muzea, která patří mezi několik nejpočetnějších veřejných sbírek tohoto druhu v České republice.

Východočeské muzeum v Pardubicích je otevřeno každý den kromě pondělí, od 10 do 18 hodin.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

  •  
  •