ERA rozšiřuje a modernizuje svůj systém pro sledování provozu na letišti v Dublinu

Dublin / Pardubice – Irské řízení letového provozu Irish Aviation Authority (IAA) po dobrých zkušenostech pověřilo firmu ERA modernizací systému pro monitorování pohybů vozidel a letadel na mezinárodním letišti v hlavním městě Dublinu. ERA podepsala smlouvu, na jejímž základě provede již třetí rozšíření systému, který pomáhá řídit letový provoz na největším letišti Irské republiky. Kontrakt zahrnuje instalaci 10 nových stanic, modernizaci centrální stanice a program pozáručního servisu na dalších pět let. 

Bezpečnost provozu letiště v Dublinu v současnosti zajišťuje síť pozemních stanic multisensorového systému MSS by ERA využívajícího technologie multilaterace a ADS-B pro výpočet polohy letadel a 102 majáčků SQUID hlídajících pohyb servisních vozidel. Původní kontrakt na dodávku obou systémů podepsala firma ERA s IAA v roce 2007 a od té doby si irský zákazník vyžádal již třetí projekt rozšíření systému pro další části letiště plus několik dodatečných dodávek vysílačů SQUID. Po celou dobu je systém nasazen v provozu a jeho životní cyklus dále prodlužuje dokonalý servis.

„ERA je jeden z našich oblíbených dodavatelů. Od začátku naší spolupráce již několikrát vylepšila svůj pozemní sledovací systém na letišti v Dublinu instalacemi nových stanic. Věříme, že díky novému kontraktu modernizace a programu prémiových služeb tento 15 let starý systém bude sloužit přinejmenším další dekádu," uvedl IAA manager zodpovědný za projekt.

IAA vyžaduje po dodavatelích technologií garanci bezpečnosti letištního provozu, to znamená vysokou spolehlivost systémů, které jsou schopny minimalizovat riziko střetu letadel a vozidel během letištních operací. Dispečeři dublinského letiště potřebují kompletní přehled, co se děje na ploše v areálu, a to bez ohledu na povětrnostní podmínky, které snižují viditelnost. 

ERA proto dodala svůj osvědčený Multilaterační sledovací systém MSS, který splňuje nejen tyto podmínky, ale také normy regulačních institucí letového provozu EUROCONTROL a ICAO. Jednou z hlavních výhod systému MSS je jeho schopnost odolávat nepřízni počasí, což vyhovuje irskému přímořskému podnebí s častými mlhami a vlhkým slaným vzduchem, který ohrožuje veškerou techniku zvýšenou korozí.

O letišti Dublin

Letiště Dublin je mezinárodní letiště sloužící hlavnímu městu Irska. Nachází se v Collinstowne v hrabství Fingal 7 kilometrů severně od Dublinu a je to největší letiště v Irsku před druhým Belfastem. Dublin je 12. největší letiště v Evropě, v roce 2019 prošlo jeho branami na 33 milionů pasažérů. 


ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely. 

ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker)  pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.

Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1]

Autor: Lenka Reichová
Zdroj a foto: ERA a.s.