Dva cyklisté havarovali pod vlivem alkoholu

Pardubicko / Orlickoústecko – Během včerejšího dne 23. března 2022 jsme na operačním středisku přijali během necelé hodiny oznámení o dvou haváriích cyklistů. Díky vysokým jarním teplotám vyjíždí po zimě stále vyšší počet cyklistů a vypadá to, že někteří z nich přes zimu zapomněli na základní pravidla, především na to, že podle silničního zákona jsou řidiči nemotorových vozidel a tudíž nesmí řídit pod vlivem alkoholu. 

První z nich nezvládl řízení už kolem poledne na silnici II/333 v katastru obce Lázně Bohdaneč. Cyklista jedoucí ze směru od Lázní Bohdaneč měl najet na nezpevněnou krajnici a následně sjel do pravého silničního příkopu. Kolegové s 50letým cyklistou provedli dechovou zkoušku, která ukázala na hodnotu 3,39 promile alkoholu v dechu. Z místa nehody ho zdravotníci s lehkým zraněním převezli na ošetření do pardubické nemocnice.

Druhý cyklista havaroval o hodinu později v Letohradě. Šestačtyřicetiletý cyklista jel ze směru od ulice Družstevní k Tyršově ulici a při odbočování vlevo nezvládl řízení a havaroval. Svědci cyklistovi poskytli první pomoc a zavolali kolegy. Ti muže vyzvali k provedení dechové zkoušky, která vyšla pozitivně s výsledkem 3,28 promile. Se zraněním byl cyklista převezen na vyšetření do orlickoústecké nemocnice. Škoda na jízdním kole byla odhadnuta na 1 tisíc korun. Při jeho ohledání kolegové navíc zjistili, že na kole chybí zadní brzda.

Veškeré okolnosti obou dopravních nehod šetří dopravní policisté z pardubického a orlickoústeckého dopravního inspektorátu.

Oba cyklisté za hodnoty alkoholu přesahující hladinu jedné promile můžou zaplatit ve správním řízení pokutu až do výše 50 tisíc korun.

Autor: por. Mgr. Andrea Muzikantová – tisková mluvčí policie Pardubického kraje
Zdroj a foto: Policie ČR